Dlaczego Bóg milczy?
Jezuicka ekspedycja ratunkowa
Cała, mrożąca krew w żyłach, historia rozpoczyna się w 1635 roku. Oto do Rzymu i Lizbony zaczynają docierać niepokojące wieści: ojciec Ferreira, misjonarz i niekwestionowany autorytet w dziedzinie szerzenia Słowa Bożego wśród dalekowschodnich kultur, wyrzekł się prawdopodobnie swojej wiary: "Rodrigues i jego współbracia zastanawiali się, jak czyste niebieskie oczy ich nauczyciela oraz jego twarz, od której bił łagodny blask, zmieniły się wskutek zadanych mu przez Japończyków tortur. Nie, on nie dopuściłby do tego, by cień hańby zniekształcił mu tę twarz. Nie do uwierzenia, by Ferreira porzucił Boga i wyzbył się swojej łagodności (...)".
Cała, mrożąca krew w żyłach historia rozpoczyna się w 1635 roku. Oto do Rzymu i Lizbony zaczynają docierać niepokojące wieści: przebywający w Japonii misjonarz ojciec Ferreira wyrzekł się prawdopodobnie swojej wiary: "Rodrigues i jego współbracia zastanawiali się, jak czyste niebieskie oczy ich nauczyciela oraz jego twarz, od której bił łagodny blask, zmieniły się wskutek zadanych mu przez Japończyków tortur. Nie, on nie dopuściłby do tego, by cień hańby zniekształcił mu tę twarz. Nie do uwierzenia, by Ferreira porzucił Boga i wyzbył się swojej łagodności (...)".
A dla chrześcijan mieszkających na odległej wyspie nadeszły bardzo trudne czasy. Namiestnik Inoue dopuszcza się wszelkich, choćby i najokrutniejszych metod, aby zahamować w Japonii rozkwit obcej religii, jaki miał miejsce na przestrzeni lat. W ślad za Ferreirą postanawiają wyruszyć trzej duchowni: Francisco Garrpe, Juan de Santa Marta i wspomniany Sebastiao Rodrigues. Misja, której się podjęli, będzie stanowić oś historii opowiedzianej przez Shusaku Endo w słynnej powieści "Milczenie". Do rąk polskich czytelników, w związku z jej ekranizacją, której podjął się Martin Scorsese, trafia polski przekład dzieła wydanego po raz pierwszy w 1966 roku.