Rozmowa z Justyną Sobolewską
Tak naprawdę każdy rasowy czytelnik mógłby napisać swoją "historię czytania", prawda?
Jak najbardziej. Właśnie dlatego moja książka ma podtytuł "resztę dopisz sam", bo ma być ona zachętą. Zostawiłam specjalne miejsca na notatki, do kreślenia, żeby każdy mógł zrobić dopiski, żeby mógł sprawić sobie przyjemność, czytelniczą przyjemność.
Nieprzypadkowo w poprzednim pytaniu wspomniałem o "historii czytania". Nawiązuję tutaj do słynnej "Mojej historii czytania" Alberta Manguela, które to dzieło, wraz z "Ex Libris. Eseje o czytaniu" Ann Fadiman, możemy uznać za pozycje patronackie Twojej książki.
"Moja historia czytania" Manguela była najbardziej zniszczoną książką z biblioteki, jaką ostatnio wypożyczyłam. To wspaniała i bogata opowieść o historii i sposobach czytania. Fadiman z kolei postanowiła ożywić gatunek eseju intymnego. Jej "Ex Libris" jest zbiorem osobistych tekstów o czytaniu i o książkach. Pokazuje, że czytanie nie jest tylko czynnością intymną, ale może łączyć - kiedy przekazujemy komuś książki czy gdy czytamy komuś na głos.
Twoja książka jest jakby polskim dopełnieniem, odpowiednikiem tych lektur.
Chciałam zrobić swoją antologię ulubionych cytatów o czytaniu. Wielu czytelników tak jak ja w literaturze wynajduje zdania, które za nim chodzą, dotyczące książek i czytania. Zebrałam je więc w tej książce, która nie ma tak naprawdę jednego autora, ale jest ich wielu. Często pytam pisarzy, bo pisarze opowiadają o czytaniu najpiękniej. Np. jedną z piękniejszych książek o czytaniu jest "Jeśli zimową nocą podróżny" Italo Calvino, która jest portretem rozmaitych czytelników i sposobów czytania.