Czterdziestu siedmiu wspaniałych
Zemsta roninów
30 stycznia 1703 roku samurajowie z klanu Asano zaatakowali posiadłość dworskiego mistrza ceremonii Kiry. Odciętą głowę urzędnika złożyli na grobie człowieka, którego ten obraził i zwiódł, prowokując do ataku, przez co pan Asano musiał, zgodnie z nakazem prawa i tradycji, popełnić seppuku. Roninowie nie mogli pogodzić się z tak jawną niesprawiedliwością. Całymi miesiącami układali plan zemsty, która pozwoliłaby uratować honor domu
30 stycznia 1703 roku samurajowie z klanu Asano zaatakowali posiadłość dworskiego mistrza ceremonii Kiry. Odciętą głowę urzędnika złożyli na grobie człowieka, którego ten obraził i zwiódł, prowokując do ataku, przez co pan Asano musiał, zgodnie z nakazem prawa i tradycji, popełnić seppuku. Roninowie nie mogli pogodzić się z tak jawną niesprawiedliwością. Całymi miesiącami układali plan zemsty, która pozwoliłaby uratować honor domu.
Opowieść o czterdziestu siedmiu roninach nie tylko urosła do rangi legendy traktującej o niezwykłej lojalności i poświęceniu, ale jest także integralnym elementem japońskiej kultury, który pomagał kształtować tamtejszą tożsamość narodową po otwarciu się kraju na świat w połowie XIX stulecia. Do dziś pozostaje bodaj najszerzej znanym epizodem z historii Japonii i jednym z najczęściej adaptowanych.
Słynną historię przypominamy przy okazji premiery komiksu "47 roninów" autorstwa Stana Sakai, Mike'a Richardsona i Loverna Kindzierskiego.