Trwa ładowanie...
d34f7az
06-08-2020 15:00

Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej

książka
Oceń jako pierwszy:
d34f7az
Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
Tytuł oryginalny

Say Nothing: A True Story of Murder and Memory in Northern Ireland

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów – konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy, ale przygląda się również tym, którzy przyczynili się do jej zniknięcia – członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie uwikłani w konflikt?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.

Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
Numer ISBN

978-83-8191-073-6

Wymiary

133x215

Liczba stron

504

Język

polski

d34f7az

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34f7az
d34f7az
d34f7az
d34f7az