Trwa ładowanie...

Zapytali go o masakrę w Buczy. Boris Akunin nie ma złudzeń

- Na początku to była szajka złodziei, później stałą się szajką morderców, a w tej chwili jest szajką morderców masowych – mówił o Putinie i jego ludziach Boris Akunin. Znany rosyjski pisarz stwierdził w Polsacie, że póki Putin jest u władzy, Europa nie zazna spokoju. Bo to "szaleniec z brzytwą w postaci bomby atomowej" i nigdy nie wiadomo, do czego się posunie.

Share
Boris Akunin rozmawiał z Bogdanem Rymanowskim w "Gościu Wydarzeń"Boris Akunin rozmawiał z Bogdanem Rymanowskim w "Gościu Wydarzeń"Źródło: Polsat News
d3k9ect

Boris Akunin to pseudonim Grigorija Szałwowicza Czchartiszwiliego, rosyjskiego pisarza, który od lat żyje na emigracji i jest zagorzałym przeciwnikiem Władimira Putina. W Polsce jego książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne tłumaczenia jego powieści z cyklu Przygody Erasta Fandorina ("Gambit turecki", "Diamentowa karoca"), Bruderschaft ze śmiercią ("Młokos i diabeł", "Batalion aniołów"), Przygody magistra ("Skrzynia i złoto") i wielu innych. 

Akunin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsacie opowiadał m.in. o propagandzie i dezinformacji, które kształtują poglądy zwykłych Rosjan. Pisarz nie łudzi się, że makabryczne zdjęcia z Buczy sprawią, że jego rodacy zmienią zdanie na temat słuszności wojny Putina. Bo większość ich nie zobaczy.

- Ci Rosjanie, którzy zamieszczają te zdjęcia w internecie, w tej chwili prowadzone są wobec nich postępowania karne. Po drugie - cały putinowski system propagandy opiera się na tym, żeby ludzie przestali rozumieć - gdzie są fake newsy, a na czym polega prawda – mówił Akunin, który cały czas ma kontakt z czytelnikami z Rosji.

Polskie gwiazdy angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dają przykład innym

- Wiele z tych osób mówi, że wszyscy kłamią, że wszystkie media kłamią, nie wiemy komu wierzyć, a prawda leży pośrodku – mówił pisarz, podkreślając, że właśnie ta dezinformacja jest potężnym narzędziem w rękach Putina.

d3k9ect

O samym prezydencie i jego ludziach nigdy nie miał dobrego zdania, ale ostatnie wydarzenia w Ukrainie przelały czarę goryczy. - Na początku to była szajka złodziei, później stałą się szajką morderców, a w tej chwili jest szajką morderców masowych – zauważył pisarz, który uważa, że "w tej chwili jest absolutnie oczywiste, że rosyjska armia stała się organizacją kryminalną, która morduje, gwałci i rabuje".

- Dopóki ten człowiek trzyma władzę w Rosji, ani sąsiedzi Putina, ani Europa nie zaznają spokoju. Jedyna nadzieja na pozbycie się tego niebezpiecznego dyktatora jest związana z narodem rosyjskim. Nikt oprócz narodu rosyjskiego nie jest w stanie obalić Putina – podkreślił Akunin, który jednak nie wierzy w przewrót pałacowy, bo ludzie z otoczenia prezydenta wcale nie są lepsi od niego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3k9ect
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3k9ect