Trwa ładowanie...
dvsspk8
20-03-2012 00:00

Błazen - wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim

książka
Oceń jako pierwszy:
dvsspk8
Błazen - wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Młodopolski Kraków i międzywojenna Warszawa. Kiedy nagle pojawiają się pierwsze automobile, ówczesna Galicja nadal oświetlona jest lampami naftowymi. Świat nabiera niespotykanej dotąd szybkości i wciąga w swój wir młodego kuzyna Tetmajerów – przyszłego frankofila z angielskim przydomkiem.

Wśród oparów młodości Tadeusz oprowadza po kawiarniach, studiuje medycynę i nieszczęśliwie kocha femme fatale ówczesnego Krakowa – Dagny Juel Przybyszewską. Z zaprzyjaźnionych domów na obiad zapraszają go postaci z Wesela Wyspiańskiego. Wszyscy to znajomi i krewni młodego Żeleńskiego. Fuś, późniejsza żona Boya, to nikt inny jak krnąbrna i zalotna Zosia. Na horyzoncie pojawia się Warszawa – stołeczne teatry lepszego i gorszego sortu (Boy był prawdziwym demokratą w wyborze repertuaru), kolejne kobiety. Błazen odczuwa sławę i gorycz oszczerstw, którymi obrzucają go niedawni przyjaciele. Triumfuje jako tłumacz, a dostaje po łapach za artykuły o regulacji narodzin i inne „wszateczne” poglądy. Boy jątrzy i irytuje wszystkich z prawa i z lewa. Wielbicieli ma równie wielu. Józef Hen mierzy się w swojej książce z czarną i białą legendą literata. Odbrązawia pomnik postawiony przez gorliwych wielbicieli i demaskuje kłamstwa rzucane z ust boyożerców.

Hen pokazuje jak Boy stwarza samego siebie. Wpierw lekarz, propagator akcji „kropla mleka”, społecznik stopniowo przemienia się w kabareciarza, wybitnego recenzenta i tłumacza. Wiele jest w tych wyborach przypadku, sporo benedyktyńskiej pracy i głębokie pokłady talentu.

Napisany z niebywałą erudycją i dbałością o piękno języka, przewodnik po życiu i przeżyciach Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Smakowite kąski w postaci fragmentów felietonów Boya podlane sosem uszczypliwych, acz niezmiernie inteligentnych uwag Hena tworzą potrawę smakowitą i uzależniającą. Chciałoby się powiedzieć słowami samego bohatera biografii: "Cóż za odpoczynek, cóż za smakołyk dla nas literatów, przekarmionych papierem!"

Błazen - wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim
Numer ISBN

83-207-1611-X

Wymiary

150x205

Gatunek

Biografie i autobiografie,Historia literatury,Biografie i autobiografie,Historia literatury,Biografie i autobiografie,Historia literatury

Oprawa

7

Liczba stron

318

Inne wydania

Warszawa - 2003-04-14, Warszawa - 2008-01-17

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvsspk8
dvsspk8
dvsspk8