Trwa ładowanie...
d1lt6tl
17-03-2022 14:00

Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg

książka
Oceń jako pierwszy:
d1lt6tl
Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg
Tytuł oryginalny

Descartes' Error: Emotion, Reason, and the Human Brain

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Czy umysł można oderwać od ciała? Czy podejmując decyzje warto polegać na emocjach? Jak współpracują ze sobą „serce” i „rozum”?
Łącząc swoje bogate doświadczenie badacza mózgu z przenikliwością filozofa, Antonio Damasio wytyka Kartezjuszowi tytułowy błąd. Polega on na oddzielaniu umysłu od ciała, a w konsekwencji także rozumu od emocji, i tego co w nas typowo ludzkie od tego co zwierzęce. Studiując przypadki pacjentów neurologicznych oraz opierając się na wynikach badań eksperymentalnych, przekonuje on, że racjonalne decyzje to nie te kierowane jedynie „chłodną kalkulacją”, ale oparte na emocjach i uczuciach. Twierdząc, że choć bez mózgu nasze życie wewnętrzne byłoby niemożliwe, Damasio sprzeciwia się poglądowi, że umysł to po prostu kora mózgowa. Wskazuje, że nasza psychika wyłania się w toku cielesnych interakcji ze środowiskiem przetwarzanych przez złożone obwody neuronalne.
W Błędzie Kartezjusza Damasio podważa wiele tradycyjnych poglądów na umysł, poznanie i emocje, wskazując na siłę neuronauki w wyjaśnianiu natury ludzkiej. Jednocześnie w przystępny sposób prowokuje on do samodzielnego myślenia o myśleniu.

Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg
Numer ISBN

978-83-7886-631-2

Wymiary

140x215

Oprawa

miękka

Liczba stron

328

Język

polski

d1lt6tl

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lt6tl
d1lt6tl
d1lt6tl
d1lt6tl