Trwa ładowanie...
d7nvp2q

Benedykt XVI broni celibatu w nowej książce. "Nie możemy dać się zastraszać"

W sieci pojawiły się fragmenty książki Benedykta XVI i kard. Roberta Sarah, w której autorzy poruszają tematykę kapłaństwa, celibatu i kryzysu w Kościele katolickim. Publikacja budzi duże zainteresowanie w kontekście propozycji padających na Synodzie Amazońskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benedykt XVI i kard. Robert Sarah w 2010 r.
Benedykt XVI i kard. Robert Sarah w 2010 r. (Getty Images)
d7nvp2q

"Z głębi naszych serc: Kapłaństwo, celibat i kryzys w Kościele katolickim" to tytuł nowej książki papieża-emeryta Benedykta XVI i gwinejskiego kardynała Roberta Sarah. Ma się ona ukazać w języku francuskim 15 stycznia. Dziennik "Le Figaro" opublikował na swojej stronie fragmenty książki, której autorzy opowiadają się wyraźnie za utrzymaniem status quo w temacie bezżeństwa księży.

Obejrzyj zwiastun serialu "Nowy papież" HBO:

"Kapłaństwo Jezusa Chrystusa powoduje, że przystępujemy do życia polegającego na zjednoczeniu się z Nim i wyrzeczeniu się wszystkiego, co należy tylko do nas" – czytamy we fragmentach. Zdaniem autorów "Z głębi naszych serc" małżeństwo wymaga od mężczyzny całkowitego poświęcenia się rodzinie. Zaś kapłaństwo to całkowite oddanie się Bogu. Dlatego "nie wydaje się możliwe realizowanie obu powołań jednocześnie".

d7nvp2q

Jak podaje "Time", Benedykt XVI i kard. Sarah podkreślają, że trzeba "spojrzeć świeżym okiem przez pryzmat wiary na Kościół i celibat kapłański, który chroni jej [wiary] Tajemnicę". Jednocześnie zwracają uwagę na kłamstwa próbujące obalić katolicką tradycję.

<<enter caption here>> at St. Peter's Basilica on September 28, 2014 in Vatican City, Vatican. Getty Images
<<enter caption here>> at St. Peter's Basilica on September 28, 2014 in Vatican City, Vatican.

Zobacz także: film "Dwóch papieży" powstał na podstawie kłamliwej książki

"Wszyscy - biskupi, kapłani i świeccy - muszą pilnie i koniecznie przestać dać się zastraszać niewłaściwym prośbom, (…) diabelskim kłamstwom i modnym błędom, które próbują położyć kres celibatowi kapłańskiemu".

d7nvp2q

"Z głębi naszych serc" zapowiada się na ważny głos w kościelnej debacie, oczekującej na posynodalną adhortację papieża Franciszka. Przypomnijmy, że na zakończonym w październiku Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii (tzw. Synod Amazoński) pojawiła się propozycja dopuszczenia do święceń kapłańskich mężczyzn "cieszących się dobrą opinią we wspólnocie, posiadających stały i owocny diakonat, którzy przeszli odpowiednią formację przygotowującą do prezbiteratu, żyjących w prawnie ukonstytuowanej i stałej rodzinie".

Pope Francis, joined by Pope Emeritus Benedict XVI celebrated a special meeting and a mass for communities of elderly people from around the world in St. Peter's Square at the Vatican. Getty Images
Pope Francis, joined by Pope Emeritus Benedict XVI celebrated a special meeting and a mass for communities of elderly people from around the world in St. Peter's Square at the Vatican.

Przeciwnicy obowiązkowego celibatu księży dostrzegli w tym szansę na zniesienie tradycji upowszechnionej w czasach średniowiecza. Propozycja z dokumentu końcowego Synodu Amazońskiego odnosiła się jednak do rzadkich przypadków w Ameryce Południowej i być może wcale nie zostanie uwzględniona w adhortacji papieskiej.

Przypomnijmy, że rok temu papież Franciszek wyraźnie opowiedział się za utrzymaniem celibatu.

- Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. Po drugie, nie zgadzam się, by pozwolić na celibat opcjonalny: mogłaby jedynie pozostać taka możliwość w miejscach najodleglejszych - myślę o wyspach Pacyfiku… Ale czym innym jest myślenie o takim rozwiązaniu, kiedy istnieje potrzeba duszpasterska, tam pasterz musi myśleć o wiernych. (…) Moja decyzja jest następująca: nie zgadzam się na opcjonalny celibat przed diakonatem. To moja osobista sprawa, nie zrobię tego, to jest jasne. Czy jestem "zamknięty"? Być może. Ale nie mam ochoty stawać przed Panem Bogiem z tą decyzją – mówił po Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

d7nvp2q

Podziel się opinią

Share

d7nvp2q

d7nvp2q