Asia Bibi
Asia Bibi stała się symbolem dramatycznej walki o prawa człowieka. Obywatelka Pakistanu zginie, jeśli sąd orzeknie wykonanie na niej wyroku śmierci, ale jej życiu będzie zagrażało niebezpieczeństwo nawet jeśli zostanie ułaskawiona. Islamscy fanatycy religijni okrzyknęli ją winną najgorszej zbrodni − bluźnierstwa przeciwko Mahometowi.
Asia Bibi − historia
Asia Bibi, a w zasadzie Aasiya Noreen Bibi, urodziła się w 1971 roku. Wraz z rodziną mieszka w małej azjatyckiej wiosce Ittan Wali, wyznaje religię chrześcijańską i wychowuje pięcioro dzieci. Oczy całego świata zwróciły się na nią, kiedy − zgodnie z fundamentalistycznym prawem obowiązującym w Islamskiej Republice Pakistanu − została skazana na śmierć za bluźnierstwa przeciwko Mahometowi. Tamtejsze przepisy mówią, że:
"Ktokolwiek słowem, ustnie lub pisemnie, bądź przez działanie lub jakiekolwiek aluzje czy insynuacje, bezpośrednio bądź nie, sprofanuje święte imię Proroka Mahometa, będzie skazany na karę śmierci lub dożywotnie więzienie" (Pakistański kodeks karny, art. 295C).
Asia Bibi, która była napiętnowana przez społeczność lokalną i zepchnięta na margines z przyczyn religijnych, według zeznań świadków 19 czerwca 2009 roku miała miała wypowiedzieć do mieszkanek wioski następujące słowa:
"Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?".
Wskutek tego zdarzenia została dotkliwie pobita, a następnie aresztowana i zamknięta w ciasnej celi bez dostępu do światła i toalety. Sąd zdecydował o uznaniu Asii Bibi za winną. Do dziś kobieta czeka na powieszenie lub ułaskawienie i zaprzecza, jakoby kiedykolwiek popełniła zarzucany jej czyn. Wyrok nie został dotąd wykonany ze względu na silny sprzeciw organizacji międzynarodowych.
Asia Bibi − petycja o ułaskawienie
Zabiegi o uwolnienie Asii Bibi są bezskuteczne, ponieważ za jej straceniem opowiadają się islamscy przywódcy. Pakistańscy aktywiści, którzy poparli skazaną − Shahbaz Bhatti i Salmaan Taseer − zostali zamordowani. W obronie kobiety oficjalnie stanął Benedykt XVI. W celi niezłomną chrześcijankę odwiedził też papież Franciszek. Od lat zbierane są podpisy pod petycją do prezydenta i premiera Pakistanu o ułaskawienie Asii Bibi (w ponad 100 krajach złożyło je dotąd kilkaset tysięcy osób). Cały czas napływają także listy otwarte w tej sprawie, a organizacje domagają się interwencji dyplomatycznej od Ambasady USA w Pakistanie. Jednocześnie rodzina apeluje o udzielenia azylu pakistańskiej chrześcijance w Hiszpanii z obawy, że w razie uwolnienia będzie jej groził samosąd.
Asia Bibi − książka i film
Asia Bibi otrzymała wsparcie francuskiej dziennikarki Anne-Isabelle Tollet. Owocem współpracy dwóch kobiet był pamiętnik zatytułowany "Blasphème!" ("Bluźnierstwo"!), który w jeszcze w tym samym (2012) roku ukazał się w polskim tłumaczeniu nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Autorka opisała w nim historię swoich zmagań z wymiarem sprawiedliwości i dała świadectwo wiary. Na podstawie tej publikacji dwóch polskich reżyserów − Maciej Grabys i Michał Król − nakręciło film dokumentalny "Uwolnić Asię Bibi!".
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze