Trwa ładowanie...
d1d107u

Anna Świderkówna

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Anna Świderkówna była wybitną studentką, co prędko dostrzegli profesorowie, w tym pierwszy papirolog w naszym kraju. Miała talent do języków, była tłumaczką poezji, pism i ewangelii, doskonale posługiwała się chociażby greką oraz łaciną. A kulturą antyczną interesowała się już jako 13-latka. Na emeryturze profesor Anna Świderkówna przebywała od 1997 roku, jednak tylko w teorii.

Anna Świderkówna – życiorys

Anna Świderek przyszła na świat w Warszawie, gdzie prawie całe życie mieszkała. Rok życia spędziła nawet w klasztorze benedyktynek. Podczas powstania warszawskiego była sanitariuszką, potem trafiła do obozu jenieckiego. Po zakończeniu drugiej wojny światowej studiowała filologię klasyczną (rozważała fizykę oraz astronomię) na Uniwersytecie Warszawskim i od pierwszego roku pracowała jako asystentka. Magistra zrobiła w trzy lata, a pracę doktorską obroniła w 1951 roku. Następnie Anna Świderkówna przebywała na stypendium na Sorbonie w Paryżu, a już po powrocie do Polski została kierownikiem Katedry Papirologii na UW. W trakcie 30 lat na tym stanowisku została profesorem nadzwyczajnym i zwyczajnym na swojej uczelni. Uczestniczyła w obozach rozwijających zainteresowania wybitnie uzdolnionej młodzieży, co tydzień dawała wykłady o Biblii, prowadziła audycje z religią w tle w dwóch lokalnych radiostacjach.

Pracująca zawodowo do samego końca wybitna biblistka z wyjątkowo lekkim piórem spoczywa na warszawskich Powązkach. Była aktywną członkinią Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Papirologów.

Anna Świderkówna – książki i nagrody

Zainteresowania oraz pracę zawodową Anny Świderkówny da się pogrupować na kilka najistotniejszych okresów: filologiczny, papirologiczny, hellenistyczny oraz biblistyczny. Podział wynika przede wszystkim z nieustannego pogłębiania głównych zainteresowań i swoistej ewolucji twórczej autorki, szeroko popularyzującej w swoich książkach wiedzę o antyku oraz o Biblii. Publikowała liczne artykuły w prasie katolickiej, wydała mnóstwo książek, począwszy od rozprawy habilitacyjnej z 1959 roku. Anna Świderkówna ma na swoim koncie również epizod redaktorski podczas współpracy przy jednym ze słowników. Aż do lat 70. ubiegłego wieku profesor Świderkówna publikowała twórczość własną wyłącznie pod nazwiskiem Anna Świderek. Z jej dziełami możemy zapoznać się na rodzimym rynku literackim dzięki nakładowi takich wydawnictw, jak PWN Wydawnictwo Naukowe, Stentor Wydawnictwo Piotra Marciszuka, Ossolineum Zakład Narodowy im. Ossolińskich-Wydawnictwo, Adam Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna czy Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, a pisarsko współpracowała m.in. z Zenonem Ziółkowskim.

Anna Świderkówna niejednokrotnie miała zaszczyt reprezentować nasz kraj w trakcie konferencji czy sympozjów tematycznych z zakresu kultury antycznej oraz historii literatury. Została Damą Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie. Profesor Świderkównę odznaczono m.in. Nagrodą im. Księdza Idziego Radziszewskiego (1998), nagrodą literacką PEN Clubu czy już pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

d1d107u

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d107u
d1d107u
d1d107u