Trwa ładowanie...
d1qhtpt

Aneks Wydawnictwo

Wydawnictwo Aneks działało w latach 1982/1983 - 1999.

Wydawnictwo Aneks a czasopismo Aneks

Punktem zapalnym dla stworzenia czasopisma Aneks, które następnie dało początek wydawnictwu, były wydarzenia z marca 1968 roku, kiedy studenci wyszli na ulicę, sprzeciwiając się sprawowanej w tamtym czasie władzy w Polsce.

Redaktorem naczelnym Aneksu był Aleksander Smolar. Pierwsze numery czasopisma wydawano w Szwecji, a następnie redakcję przeniesiono do Wielkiej Brytanii. Z gazetą na początku działalności współpracował Jerzy Giedroyć.

Pierwszy numer Aneksu ukazał się w 1973 roku. Do głównych tematów podejmowanych w kwartalniku można zaliczyć kwestie polityczne oraz tłumaczenia tekstów zagranicznych (np. przez Leszka Kołakowskiego).

Kwartalnik Aneks zawiesił działalność w 1989 roku. W 1990 roku redaktorzy napisali notkę w czasopiśmie Res Publica, że po przywróceniu w Polsce wolności słowa nie muszą już publikować za granicą.

Wydawnictwo Aneks – działalność

Dokładna data powstania wydawnictwa Aneks nie jest znana, jednak można się spotkać z rokiem 1982 oraz 1983. Pierwsze książki zostały wydane w latach 70. XX wieku. Osobą zarządzającą Aneksem była Nina Smolar. Do najważniejszych książek wydanych przez Aneks można zaliczyć:

  • "Uspołecznienie a ustrój społeczny" Włodzimierza Brusa (1975);
  • "Czarna księga cenzury" – dwa tomy kolejno wydane w 1977 i 1978 roku;
  • "Sztuczne oddychanie" Stanisława Barańczaka (1978);
  • "Człowiek z marmuru. Człowiek z żelaza" Aleksandra Ścibor-Rylskiego (1982);
  • "Nieznośna lekkość bytu" Milana Kundery (1984);
  • "Polityka i odpowiedzialność" Jacka Kuronia (1984);
  • "Szanse polskiej demokracji" Adama Michnika (1984);
  • "Jechać do Lwowa i inne wiersze" Adama Zagajewskiego (1985);
  • "Adwent" Ernesta Brylla (1986);
  • "Jeśli Boga nie ma..." Leszka Kołakowskiego (1987);
  • "Okna" Hanny Krall;
  • "Stan po zapaści" Jacka Bocheńskiego (1988);
  • "Wariacje pocztowe" Kazimierza Brandysa (1989);
  • "Najpiękniejsze lata" Józefa Hena (1996).

Ostatnią książką wydaną w ramach wydawnictwa Aneks była zbiorowa publikacja pokonferencyjna pod redakcją Niny Smolar "Wejdą – nie wejdą. Polska 1980-1982: wewnętrzny kryzys, międzynarodowe uwarunkowania".

d1qhtpt
Aneks Wydawnictwo
Rok powstania

1982/1983

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj