Trwa ładowanie...

Amerykanie zmienili zdanie o Ukraińcach. "Poparcie widać na każdym kroku"

- Wojna zupełnie zmieniła postrzeganie Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Kiedyś w oczach Ameryki był to kraj korupcji, dziś - kraj bohaterów - opowiada WP amerykański ekspert od tematyki wschodniej, profesor Stanislav Markus z Uniwersytetu Południowej Karoliny.

Uczestniczki antywojennej demonstracji w Waszyngtonie, marzec 2022Uczestniczki antywojennej demonstracji w Waszyngtonie, marzec 2022Źródło: Getty Images,, fot: Eric Lee
d4a6x5f
d4a6x5f

Przemek Gulda: Czy w Ameryce ludzie interesują się rosyjską agresją na Ukrainę? Co o niej sądzą?

Stanislav Markus: Wojna od samego początku inwazji trafiła na pierwsze strony gazet. W publicznym dyskursie w Ameryce trudno dziś znaleźć inne głosy niż te, które mocno popierają Ukrainę. Jest też duża zgodność w kwestii poparcia dla zwiększenia przez Zachód pomocy dla tego kraju.

Czyli Trumpowi przez kilka lat rządów nie udało się doprowadzić do tego, o czym zawsze mówił: żeby Amerykanie zajęli się swoimi wewnętrznymi sprawami i nie oglądali się na inne kraje?

Ani trochę. Nawet w stanach, w których gremialnie głosowano na Trumpa, przed domami zauważyć można mnóstwo ukraińskich flag.

Bez parady morskiej w Dni Zwycięstwa? "Rosja może się obawiać"

A jeśli chodzi o poparcie wobec zwiększania pomocy dla Ukrainy. Jak ono dziś wygląda?

Jest oczywiście bardzo duża rezerwa wobec pomysłu ewentualnego wysłania do Ukrainy amerykańskich wojsk. Straszak w postaci rosyjskiej broni nuklearnej wciąż jeszcze przecież bardzo mocno działa w Ameryce. Ale poza tym w Stanach panuje dość powszechny konsensus co do tego, że trzeba robić wszystko, co tylko może się przyczynić do zwycięstwa Ukrainy.

d4a6x5f

Jak ta sytuacja wpływa na postrzeganie Ukrainy w Stanach? Czy coś się pod tym względem zmieniło?

Bardzo dużo! Do tej pory Ukraina miała opinię kraju przeżartego korupcją, który na dodatek z punktu widzenia USA nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Dziś coraz więcej osób w Ameryce kojarzy Ukrainę z męstwem na polach bitew i heroicznym przywództwem prezydenta Zełenskiego.

Przemek Gulda, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4a6x5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4a6x5f