20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
W tekście pt. Świat według lewicującego metropolitalnego mieszczucha Wojciech Sosnowski krytykował antologię: "W zamierzeniu autora antologii teksty te miały wskazać punkty zapalne sporów społecznych, jątrzących się przez ostatnie 20 lat. Według Szczygła są to: dyskusja o aborcji, Radio Maryja, lustracja i nierozliczenie zbrodni komunistycznych, bezdomność, zmiany w podejściu do spraw seksu oraz społeczne postrzeganie mniejszości seksualnych.Nie odmawiając słuszności selekcji, bowiem wiele z tych tematów jest często obecnych w mediach i na dyskusje o nich występuje społeczne zapotrzebowanie, jednakowoż* mam żal do Szczygła , że przedstawił tylko jedną wizję, tę reprezentowaną przez wielkomiejskiej liberalnego inteligenta*".
Z kolei Grzegorz Wysocki pisał na łamach "Dwutygodnika": "Jedna z ważnych książek minionego roku, frapujące podsumowanie ostatnich dwudziestu lat wolnej Polski oraz jeden z najmocniejszych argumentów w sporze o tzw. literaturę zaangażowaną. Argument wytrącający broń z ręki krytykom twierdzącym, że literatura ta ma niewiele (lub zgoła nic) wspólnego z literaturą piękną".
26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów. To osobisty wybór reportaży Mariusza Szczygła o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska.