Ghost in the Shell, Masamune Shirow
"Ghost in the Shell" Masamune Shirowa sławę zawdzięcza przede wszystkim doskonałej ekranizacji. Animowany film Mamoru Oshii, w bardzo dużym stopniu wykorzystujący efekty komputerowe, co w połowie lat 90. było jeszcze nowością, uważany jest dziś za ścisłą czołówkę najważniejszych filmów science fiction wszech czasów. Do czerpania inspiracji z dzieła Oshii i Shirowa przyznają się nawet bracia Wachowscy, twórcy kultowego "Matrixa". Warto jednak sięgnąć także po komiksowy oryginał, który w niczym nie ustępuje filmowi.
W warstwie fabularnej * "Ghost in the Shell"* jest historią kryminalno-sensacyjną opowiadającą o Sekcji 9, elitarnej jednostce specjalnej, i służącej w niej major Motoko Kusanagi. Kusanagi tropi tajemniczego Władcę Marionetek przejmującego kontrolę nad zmechanizowanymi ciałami ludzi.
Jednak swój gigantyczny sukces "Ghost in the Shell" zawdzięcza nie tylko doskonałemu scenariuszowi i mistrzowsko rozrysowanym scenom akcji, ale również prawdziwie filozoficznym pytaniom jakie zadaje. Bo dzieło Shirowa to tak naprawdę rozprawa na temat granic człowieczeństwa i statusu sztucznej inteligencji.