Trwa ładowanie...
dw1b2fq

Jan Maria Rokita

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jan Rokita jest byłym politykiem, związanym w ostatnich latach działalności z Platformą Obywatelską. Obecnie zajmuje się publicystyką. Jego felietony publikował "Dziennik". Dziś pisze dla "Dziennika Polskiego" i "W Sieci". Pojawia się też w TVN Biznes i Świat.

Jan Maria Rokita - życiorys, rodzina, pochodzenie

Jan Maria Rokita, a właściwie Jan Władysław Rokita, urodził się 18 czerwca 1959 r. w Krakowie w rodzinie Adeli (z domu Wajdowicz) i Tadeusza Rokity. Matka Jana miała austriackie korzenie.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez trzy lata studiował też filozofię, a przez rok - historię Kościoła w Papieskiej Akademii Teologicznej.

Żoną Jana Rokity jest Nelli, Niemka urodzona na Syberii, którą poznał w 1985 r. Niedługo po pierwszym spotkaniu oświadczył się, ale dziewczyna wróciła do ojczyzny, by skończyć studia. Tymczasem Jan ożenił się z dziennikarką i pisarką Katarzyną Zimmerer, z którą łączył ich ślub cywilny. Nelli jednak wróciła do Polski i zastała rozwiedzionego już Rokitę. Pobrali się w 1994 r. w kościele.

Jan Maria Rokita - działałność polityczna

W latach 80. prowadził działalność opozycyjną. Był obecny na wiecu, w którym powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów. Później stanął na jego czele. W trakcie stanu wojennego był zatrzymany i internowany. W zamknięciu pozostał przez sześć miesięcy. Później działał także w Ruchu Wolność i Pokój, którego członkami byli m.in.: współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników Jan Józef Lipski, minister zdrowia w rządzie Beaty Szydło Konstanty Radziwiłł i znany z afery podsłuchowej Bartłomiej Sienkiewicz. Pod koniec lat 80. Jan Rokita był członkiem organizacji Komitet Obywatelski "Solidarność" przy Lechu Wałęsie. Rokita był wielokrotnie zatrzymywany przez SB. W maju 1986 r. pozwał Służby Bezpieczeństwa za nieuzasadnione aresztowanie i wygrał.
Od lutego do kwietnia 1989 r. brał udział w obradach Okrągłego Stołu.
Został posłem sejmu kontraktowego. W rządzie Hanny Suchockiej pełnił funkcję ministra. Był członkiem, a następnie wiceprzewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

Sporządził tzw. Raport Rokity, w którym opisał wyniki pracy komisji (sam był jej przewodniczącym), mającej zbadać działania MSW w sprawie archiwów SB.
W latach 90. był związany z Akcją Demokratyczną (był współzałożycielem), Unią Demokratyczną, Unią Wolności, Stronnictwem Ludowo-Konserwatywnym (jako prezes). Nie popierał kandydatur Aleksandra Kwaśniewskiego, Jacka Kuronia ani Mariana Krzaklewskiego na prezydenta RP.

W 2001 r. przystąpił do nowo powstałej Platformy Obywatelskiej. Startował w wyborach na prezydenta Krakowa, ale przegrał. Większą rozpoznawalność zapewniła Rokicie działalność w komisji śledczej w sprawie afery Rywina. Obrady były transmitowane w telewizji, co nie miało dotąd miejsca.

W 2006 r. Jan Maria Rokita został koordynatorem tzw. gabinetu cieni, gdzie każdy minister rządu Kazimierza Marcinkiewicza miał mieć odpowiednik po stronie opozycji. W 2007 r. zrezygnował z dalszej działalności politycznej. W tym samym czasie jego żona rozpoczęła pracę na stanowisku doradczyni prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego.

Obecnie Jan Maria Rokita jest komentatorem politycznym i publicystą.

Jan Maria Rokita - kontrowersje

Jan Rokita jest znany ze swoich ciętych wypowiedzi. Niejednokrotnie przynosiło mu to więcej problemów niż korzyści. W lipcu 2007 r. przegrał proces karny i musiał zapłacić 5000 zł za określenie byłego prezesa PZU Grzegorza Wieczerzaka "bardzo znanym przestępcą". W grudniu tego samego roku określił Konrada Kornatowskiego, prokuratora, a wcześniej komendanta głównego policji - "wyjątkowo nikczemnym prokuratorem, który hańbi polską policję". Sąd nakazał Rokicie przeprosiny za swoje słowa. W 2013 r. jego wynagrodzenie z tytułu wykładania na uczelni zostało zajęte przed komornika. Pieniądze miały zostać przeznaczone na koszty związane z przegraną w sądzie z Kornatowskim.

Afera w Niemczech była kolejną kontrowersją z udziałem polityka. Tym razem towarzyszyła mu żona. Małżeństwo weszło na pokład samolotu Lufthansa z Monachium do Krakowa, gdzie doszło do kłótni ze stewardessą. Rokitowe mieli siedzenia w części ekonomicznej, ale Jan przełożył płaszcz żony na miejsce w klasie biznesowej. Pracownica zabrała płaszcz i przeniosła do schowka, jednak polityk wyjął ubranie i ponownie położył na fotel. Stewardessa wezwała policję. Jan Rokita wyszedł z samolotu w kajdankach. Później pojawiło się w sieci nagranie z wydarzenia, na którym słychać jak polityk krzyczy wielokrotnie "Ratujcie mnie!" i "Niemcy mnie biją".

Ostatecznie sąd wyznaczył karę grzywny dla Rokity, która miała wynieść 3 tys. euro, jednak ta kwota nie została wpłacona. W związku z tym został wydany nakaz aresztowania Jana Marii Rokity. Jeśli tylko Rokita pojawiłby się na niemieckiej ziemi, musiałby odbyć karę 30 dni pozbawienia wolności. W 2010 r. został usunięty z PO z powodu niepłacenia składek członkowskich.

Jan Maria Rokita - książki

Jan Rokita udzielił wywiadu-rzeki dwukrotnie. Pierwszy okazał się w 2004 r. w książce "Alfabet Rokity". Rozmowę przeprowadzili Michał Karnowski i Piotr Zaremba. Drugi - "Anatomia przypadku" - został opublikowany w 2013 r. Pytania zadawał Robert Krasowski.

dw1b2fq

Podziel się opinią

3
Share

Komentarze (0)

Dzieci widzą i słyszą. #StopMowieNienawiści.
dw1b2fq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.