Trwa ładowanie...
d3rxffk
15-04-2010 00:00

Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce

książka
Oceń jako pierwszy:
d3rxffk
Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Słownik zawiera 360 haseł o zwyczajach, obrzędach, świętowaniu, o rodzimych duchach i demonach, ale też o świętych, których lud uczynił patronami ważnych spraw.

Adresowany jest do szukających wiedzy podstawowej, w tym do dziennikarzy, pewnie w nadziei, że pozwoli im to wzbogacić coroczne okolicznościowe informacje. Można w nim znaleźć zarówno objaśnienie zwyczajów, które w jakiejś formie przetrwały do dziś, jak i tych, które już zanikły, ale świadczą o sposobie postrzegania świata przez pradziadów.

I tak - by pozostać przy dzisiejszych świętach - znajdziemy hasła: pisanki, śmigus-dyngus, baranek wielkanocny, ale też zabijanie pijaka, ogrojczyk, zajączek wielkanocny, konopielka, busłowe łapy. To ostatnie na przykład to obrzędowy wypiek w kształcie pięciopalczastych ptasich łap, który wkładano do gniazda bociana, chcąc go nakłonić do jak najszybszego powrotu.

Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce
Numer ISBN

83-7192-128-4

Wymiary

130x200

Gatunek

Kultura i sztuka,Historia Polski,Słowniki

Oprawa

1

Liczba stron

312

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxffk
d3rxffk
d3rxffk
d3rxffk
d3rxffk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj