Boże Narodzenie w Stanach Zjednoczonych
W kraju wieloetnicznym i wielokulturowym, jakim są Stany Zjednoczone, w sferze publicznej święta Bożego Narodzenia obchodzone są w duchu religijnego pluralizmu i tolerancji.
Od początku grudnia w kościołach i salach koncertowych w Waszyngtonie odbywają się koncerty świąteczne, na których chóry i orkiestry, oprócz tradycyjnie śpiewanych pieśni chrześcijańskich, wykonują także religijne pieśni żydowskie.
Budynki korporacji, sklepy, centra handlowe i inne instytucje udekorowane są choinkami, ale często także żydowskimi menorami, a napisom „Merry Christmas” (Wesołych Świąt) towarzyszą napisy „Happy Hanukka” - dla uczczenia przypadającego także w grudniu Żydowskiego Festiwalu Świateł (święta ruchomego).
Wiele instytucji zrezygnowało w ogóle z mającego religijne zabarwienie „Merry Christmas” na rzecz całkiem świeckiego, a więc ponadwyznaniowego „Happy Holiday”, co można przetłumaczyć jako „szczęśliwych ferii” lub „wakacji”.
Na wyeliminowanie „Merry Christmas” z miejsc publicznych nalegają od dawna środowiska liberałów z obu grup religijnych, tzn. chrześcijan i Żydów, powołując się na konstytucyjną zasadę rozdziału Kościoła od państwa.
Doprowadzili oni także do usunięcia w wielu miastach np. ze szkół publicznych szopek bożonarodzeniowych i zakazu wystawiania scen narodzin Jezusa.
Kampania ta wywołała kontrreakcję grup konserwatywnych. Argumentują one, że zakazy takie i cała batalia w celu zepchnięcia religii do sfery prywatnej głęboko obraża chrześcijan zwłaszcza w kraju tak religijnym jak Ameryka, gdzie wiarę w Boga deklaruje znacznie więcej ludzi niż w Europie.
Konserwatyści wyszydzają „walkę z Bożym Narodzeniem” jako przejaw niewolniczego ulegania politycznej poprawności albo wręcz batalię ateistów o zeświecczenie życia w Ameryce.
Grupa Żydów nowojorskich pod wodzą popularnego komika z Broadwayu Jackie Masona założyła nawet organizację „Żydzi w obronie Christmas”, która potępia zakazy publicznego eksponowania symboli Bożego Narodzenia.
Chociaż Żydzi nie uznają Chrystusa za mesjasza, niektórzy żydowscy rodzice obchodzą święto Hanukka podobnie jak Boże Narodzenie, kupując np. z tej okazji prezenty dzieciom.
Wielu Afroamerykanów celebruje z kolei święto Kwanzaa, wymyślone ponad 30 lata temu przez czarnych separatystów murzyńskich jako swego rodzaju alternatywę Bożego Narodzenia.
Kwanzaa - co w języku swahili znaczy: pierwsze owoce - obchodzona jest w dniach 26 grudnia - 1 stycznia. Święto służy uczczeniu tradycyjnych afrykańskich wartości.