Trwa ładowanie...
dvzd7f6
dvzd7f6

Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania

książka
Oceń jako pierwszy:
Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania
Tytuł oryginalny

Soldaten. Protokolle vom Kämpfen, Töten und Sterben

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
dvzd7f6
978-83-63855-87-1.jpg
"__wlasne
978-83-63855-87-1.jpg

Ta książka to dzieło przypadku i akt sprawiedliwości dziejowej. W 2001 roku Sönke Neitzel, niemiecki historyk, odnalazł w brytyjskim Archiwum Narodowym pewną niepozorną paczkę dokumentów. 800-stronnicowy plik był przewiązany jedynie sznurkiem, ale dla historyka miał wartość złota. Na kartkach znajdowały się bowiem zapisy rozmów niemieckich jeńców wojennych z marynarki. Jak się okazało, był to zaledwie czubek góry lodowej. Podobnych dokumentów było więcej, brytyjski wywiad podsłuchiwał i spisywał także rozmowy żołnierzy lotnictwa i piechoty.

Żeby w pełni zrozumieć protokoły, Neitzel poprosił o pomoc Haralda Welzera, niemieckiego psychologa społecznego. Wspólnie przeanalizowali 150 tys. stron odtajnionych przez Brytyjczyków stenogramów nagrań. Żołnierze to efekt ich wspólnej pracy - piorunująca analiza wojennej mentalności żołnierzy, dla których zabijanie i przemoc były pracą, zabawą i nową normalnością.

Te niezwykłe dokumenty pozwalają nam odkryć, przez oczy niemieckich żołnierzy, często brutalną rzeczywistość II wojny światowej i zapewniają głęboki wgląd w mentalność i działalność Wehrmachtu.

sir Ian Kershaw, autor trzytomowej biografii Adolfa Hitlera

Mit Wehrmachtu niezaangażowanego w zbrodnie wojenne trwał jeszcze wiele dekad po wojnie. Dwóch niemieckich badaczy rozprawiło się z nim raz na zawsze. Materiały odnalezione przez nich w brytyjskich i amerykańskich archiwach są po prostu wstrząsające. Żołnierze mogą zmienić nasze poglądy na wojnę.

“Der Spiegel”

Lektura obowiązkowa dla tych, którzy twierdzą, że wojnę można prowadzić przy zachowaniu czystych rąk.

“Neues Deutschland”

Poważny wkład do historii mentalności Wehrmachtu, a przy tym niezwykle wciągająca książka.

“Die Zeit”

Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania
Numer ISBN

978-83-63855-87-1

Wymiary

150x210

Gatunek

Historia powszechna,Socjologia

Oprawa

6

Liczba stron

400

dvzd7f6

Podziel się opinią

Share
dvzd7f6

dvzd7f6
dvzd7f6
dvzd7f6