Znamy coraz więcej szczegółów programu obchodów Roku Miłosza
"Miłosz wyzwolony" - pod takim hasłem odbywać się będą krakowskie obchody Roku Czesława Miłosza.
*"Miłosz wyzwolony" - pod takim hasłem odbywać się będą krakowskie obchody Roku Czesława Miłosza. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie prezentacja projektu amerykańskiej artystki, laureatki Biennale w Wenecji w 1990 r. Jenny Holzer. *
Holzer przyjedzie do Krakowa w czerwcu. Razem z reżyserem światła Charles'em Passarellim zrealizuje projekt inspirowany i nawiązujący do twórczości Czesława Miłosza . Przygotowana przez artystkę instalacja świetlna będzie pokazywana na murach Wawelu.
W czasie Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom w ramach projektu "4P - Pisarz/Poezja/Proza/Przestrzeń publiczna" pokazanych zostanie 10 wyłonionych w konkursie najciekawszych prac zainspirowanych literaturą, których autorami są absolwenci oraz studenci ASP i architektury, wykorzystujący nowe media w sztukach plastycznych.
30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza , na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego stanie Camera Obscura czyli stalowa skrzynia o wymiarach 5 na 5 metrów, z miniszczeliną, pokazująca obraz z zewnątrz - ruchomy fragment miasta. Wewnątrz będzie emitowany wiersz Miłosza "Nadzieja" czytany przez poetę i - po angielsku - przez Roberta Hassa. To jeden z dwóch projektów realizowanych w Roku Miłosza przez Aleksandra Janickiego.
Przed Muzeum Narodowym w Krakowie Janicki zamierza stworzyć "Ogród Zen". "Na placu wysypany zostanie żwir ułożony w linie papilarne kciuka poety" - mówiła o projekcie dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.
"Wyzwalamy Miłosza z książek, wyzwalamy go także z postrzegania jako twórcy pomnikowego, dlatego planujemy niestandardowe działania. Chcemy, żeby z twórczością poety zetknęli się wszyscy, stąd projekty Cafe Miłosz i Tramwaje liryczne" - wyjaśniła Helbin. W jednym z tramwajów kursujących po Krakowie wyświetlane będą wiersze Miłosza .
Fragmenty różnych tekstów noblisty mają trafić - dzięki współpracy z krakowskimi klubami i kawiarniami - na serwetki, podkładki, a nawet na ciasteczka, które w ten sposób zmienią się w nośniki literatury.
Zaplanowano także akcję "Nosiciele poezji" - na podkoszulkach wydrukowane zostaną fragmenty utworów Miłosza . Zadaniem właścicieli będzie odnalezienie dalszego ciągu tekstu. "Nosiciele poezji" będą się kontaktować na Facebooku, a w finale spotkają się, już w realnym świecie, podczas flash mobu na krakowskim Rynku.
Podczas wrześniowego 9. Festiwalu Sacrum Profanum wykonane zostaną utwory inspirowane twórczością Miłosza , a skomponowane przez pięciu wybitnych kompozytorów muzyki współczesnej: Pawła Mykietyna, Agatę Zubel, Wojciecha Ziemowita Zycha, Aleksandrę Grykę i Dobromiłę Jaskot. Koncerty te będą transmitowane przez Polskie Radio do krajów zrzeszonych w EBU (European Broadcasting Union), zostaną też nagrane, tak by możliwe było ich późniejszego wydanie w formie DVD.
W maju w Krakowie odbywać się będzie 2. Międzynarodowy Festiwal Literacki Czesława Miłosza, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Książki.