Trwa ładowanie...
irena
23 kwietnia 2010, 13:23

Zmarła znawczyni Norwida, prof. Irena Sławińska

Zmarła znawczyni Norwida, prof. Irena SławińskaŹródło: Inne
d32udce
d32udce

W niedzielę wieczorem w Warszawie w wieku 91 lat zmarła prof. Irena Sławińska - historyk i teoretyk literatury, teatrolog, znawczyni Norwida, wilnianka.

Urodziła się w mieście nad Wilią w 1913 roku. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Stefana Batorego, w latach 1938-1939 była na stypendium naukowym w Paryżu.

Wojnę spędziła na Wileńszczyźnie. Prowadziła tam tajne nauczanie, działała w AK. Opowiedziała o tamtych czasach w wyróżnionej Nagrodą im. Bolesława Prusa, wspomnieniowej książce Szlakami naszych wód.

Po wojnie związała się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od roku 1950 z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Kierowała tamtejszą Katedrą Teorii Literatury od chwili jej powstania aż do roku 1975, kiedy została kierownikiem Katedry Dramatu i Teatru.

d32udce

Irena Sławińska wykładała także na wielu zagranicznych uniwersytetach: w Kanadzie, USA, Belgii i Szwajcarii.

Jej zainteresowania skupiały się na dramacie - zwłaszcza poetyckim - oraz na twórczości dramatycznej Cypriana Norwida i Pula Claudela. Publikowała w "Tygodniku Powszechnym". Więzi przyjaźni łączyły ją z Czesławem Miłoszem.

Najważniejsze jej książki to: Tragedia w epoce Młodej Polski. Z zagadnień struktury dramatu (1948), Sceniczny gest poety (1960), Reżyserska ręka Norwida (1971), Moja gorzka europejska ojczyzna. Wybór studiów (1988).

Po przejściu na emeryturę w roku 1983 prof. Sławińska nadal prowadziła seminaria magisterskie i doktoranckie, kontynuowała prace w projektach badawczych, tłumaczyła dramaty Claudela i Oscara Miłosza.

d32udce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32udce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj