Trwa ładowanie...
dz3siig

Ziemowit Szczerek

East News
Źródło: East News, fot: Michał Wargin

Ziemowita Szczerka można określić jako dziennikarza, pisarza i odkrywcę, którego fascynuje Europa Środkowa i Wschodnia. Jest zdobywcą Paszportu "Polityki". Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Ziemowit Szczerek – życiorys

Ziemowit Szczerek urodził się w 1978 roku w Radomiu. Studiował prawo, a także zaocznie – stosunki polityczne. Mieszka w Krakowie.

Ziemowit Szczerek jako dziennikarz prowadzi bloga "Między Rurytanią a Molwanią". Jego publikacje można przeczytać na portalu Interia.pl, Ha!Artu oraz w gazecie "Nowa Europa Wschodnia".

Ziemowit Szczerek – książki

Ziemowit Szczerek jako autor jest uznawany w Polsce za propagatora tzw. literatury gonzo, czyli subiektywnego reportażu, w którym autor bierze czynny udział w rozgrywanych wydarzeniach. Ten nurt pojawił się w Stanach Zjednoczonych i był początkowo uprawiany jedynie przez amerykańskich reportażystów.

W 2010 roku Ziemowit Szczerek i Marcin Kępa wydali książkę "Paczka radomskich", która jest zbiorem różnych obrazków ukazujących rodzinne miasto autorów z różnej perspektywy. Głównym celem Ziemowita Szczerka i Marcina Kępy było stworzenie literackiej legendy miejskiej, która głównie odnosi się do współczesności, jednak w kilku opowiadaniach pojawiają się odwołania do historii. W 2017 roku ukazała się kolejna książka o Radomiu "Powroty. Radom", w której pojawiło się także opowiadanie Szczerka o rodzinnym mieście.

W 2013 roku została wydana książka zahaczająca o literaturę gonzo "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". Jest to zbiór felietonów dotyczących pobytu Ziemowita Szczerka na Ukrainie. Za tę książkę autor otrzymał Paszport "Polityki", a także nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W tym samym roku ukazała się kolejna książka "Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski", w której Szczerek przedstawia kontrowersyjną wizję zwycięstwa Polski w II wojnie światowej i tryumfalnego pochodu żołnierzy przez Berlin.

W 2014 roku została wydana książka "Siódemka". Publikacja opowiadająca o Polsce leżącej przy trasie numer 7 była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Opowiadania Ziemowita Szczerka pojawiły się w książce "Mur. 12 kawałków o Berlinie" (2015) oraz "Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna" (2015).

W 2015 roku została wydana przez Wydawnictwo Czarne książka Szczerka "Tatuaż z tryzubem". Po raz kolejny autor mierzy się z tematem Ukrainy. Książka była nominowana do nagrody Literackiej Nike.

W 2017 roku ukazała się kolejna publikacja "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową".

Ziemowit Szczerek – ciekawostki

  • Ziemowita Szczerka interesują tzw. dziwactwa historyczne, kulturowe i geopolityczne.
dz3siig

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz3siig
dz3siig
dz3siig