Trwa ładowanie...
recenzja
8 września 2011, 16:40

Ziarna dźwignią bogactwa

Ziarna dźwignią bogactwaŹródło: Inne
d1qhtpt
d1qhtpt

Kto z nas nie marzy o zbiciu dużego majątku? Często sobie wyobrażam, co by to było, gdyby udało się pozyskać nieskomplikowaną w obsłudze maszynkę do robienia pieniędzy. (Które dziecko o tym nie rozmyśla ?). I chociaż snucie marzeń o takiej maszynerii jest w gruncie rzeczy naiwne, to warto wiedzieć, że niektóre ziarna – rzecz bądź, co bądź niepozorna – okrasiła nie tak małą liczbę osób prawdziwych złotem.

Henry Hobhouse od wielu lat zajmuje się roślinami, chociaż nie jest botanikiem. Bardziej interesuje go to, w jaki sposób poszczególne uprawy pozwoliły ludziom wzbogacić się, a co za tym idzie przyczyniły się do wielu zmian w świecie. Innymi słowy, mamy tu do czynienia z dziejami ludzkości spisanymi z dość osobliwej perspektywy, która jak sądzę otwiera oczy na wiele spraw. Brytyjski pisarz przedstawia dzieje pięciu roślin: drewna, winorośli, kauczukowca, tytoniu i kawy. Przyznam się, że bardziej podobały mi się teksty poświecone dwóm roślinom przemysłowym (drewno i kauczukowiec) niż pozostałym, bardziej rozrywkowym grządkom. Wiadomo na przykład przecież, że w Ameryce Północnej nie brakuje drewna. Jednak nie tak liczni twierdzą, że american dream jest drewniany, a potęga Stanów Zjednoczonych opiera się na lasach. Natomiast rozpoczęta w Wielkiej Brytanii rewolucja przemysłowa jest skutkiem braku drewna. Mówiąc najkrócej, autor dopuszcza do głosu tych świadków historii, którym starożytni filozofowie
przypisywali jedynie duszę wegetatywną. Nie znaczy to jednak, że mamy tu do czynienia z doprowadzoną do granic absurdu poprawnością polityczną. Wręcz przeciwnie. Aż mam ochotę powiedzieć, że autor niniejszej książki nie przypadkowo jest Anglikiem, że cechuje go uszczypliwy sceptycyzm, i doprowadzony do granic możliwości zdrowy rozsądek, każący z przymrużeniem oka patrzeć na intelektualne mody oraz zwykłe, ludzkie słabości. Całość natomiast czyta się jak powieść przygodową ze strzelbą, w której roi się od ciekawostek dotyczących przekazywania artefaktów, oraz błyskotliwych syntez historycznych przypominających o tym, że często nie docenia się znaczenia materialnego podłoża ludzkich poczynań, a dziejopisarze za rzadko wspominają o spokojnie rosnących plantach.

Należy przy tym pamiętać, że książka skupia się na losach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych; krajów, które zdaniem autora stały się zalążkami fortuny całego współczesnego świata. Można się z tym zdaniem spierać, aczkolwiek owa jednostronność pozwala lepiej zrozumieć zażyłość pomiędzy dwoma anglojęzycznymi państwami, których wpływ na losy współczesnego świata trudno przecenić. Najkrócej rzecz ujmując, Ziarna bogactwa lekturą ciekawą i dobrze napisaną, a w wielu miejscach pouczającą. Dzięki temu czas spędzony z tą lekturą jest nienajgorszą inwestycją, która jak sądzę, może przynieść niejednemu czytelnikowi niebotyczny plon miłych wrażeń, płynących z zaciekawienia i zdumienia nad sprawami, które podobnie jak ziarna, wydają się niepozorne.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj