WP
Recenzje

Zamknij oczy, śnij...

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamknij oczy, śnij...
(Inne)
WP

Felix Net i Nika oraz Pałac Snów autorstwa Rafała Kosika jest trzecią wydaną w tej serii książką i zdaje się, że nie ostatnią, wszak jest to kura znosząca złote jajka. Wprawdzie nie nie wiem, ile egzemplarzy tej powieści przygodowej już się rozeszło do domów młodych czytelników, ale jestem pewna, że wiele, bardzo wiele. Być może trudno mnie zaliczyć do grona młodzieży, dla której książkę tę przeznaczono, ale Harry Potter też ma podobne przeznaczenie, a do jego przeczytania przyznaje się masa dorosłych. Więc mnie też nie mogła zaszkodzić lektura powieści dla nastolatków. I nie zaszkodziła. Pamiętam poprzedni tom przygód młodych bohaterów, był porywający, świetny. Zwykle kolejne części bywają już tylko gorsze. Z tą książką jest jednak zupełnie inaczej.

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów to kolejny tom serii o trójce gimnazjalistów mieszkających w Warszawie. Stali czytelnicy wiedzą o nich bardzo wiele, znają ich mocne strony, umiejętności, słabości i ogólną sytuację życiową. Wiedzą wszystko, co dało się wyczytać, o ich przygodach. To zwykłe dzieciaki, którym zostało jeszcze parę lat do matury, mieszkają przecież w mieście, które znamy, uczą się w zwyczajnym gimnazjum (tyle tylko, ze nazwiska ich nauczycieli łączą się z przedmiotami, które wykładają), mają rodziców lub udają, że ich mają... To zwykłe dzieciaki, które tym razem rozwiązują tajemnicę sennych koszmarów, męczących najpierw Nikę, a później już wszystkich pozostałych mieszkańców stolicy. Trójka młodych gimnazjalistów trafia do dziwnego, nierealnego przecież miejsca, do Pałacu Snów. Tu nie obowiązują żadne zasady, tu trzeba obserwować, dedukować, wykorzystać całą posiadaną wiedzę i dostępne, nowoczesne technologie (na przykład Manfreda-komputerową, sztuczna inteligencję, mądrzejszą od
człowieka). Obserwują pewną ulicę, która raz znika z planów miasta, a innym razem się pojawia, śledzą... (Nie zamierzam wszystkiego wyjaśnić, a jedynie zainteresować.) Działają we śnie i na jawie, byleby tylko rozwiązać zagadkę, rozwikłać tajemnicę koszmarnych snów.

Jest to powieść naprawdę wspaniała, nie ma się co wahać przed głoszeniem takich sądów. Pełna humoru, o bardzo szybkiej akcji, czemu przeczyć może grubość tomu. Zawiera wątek sensacyjny, opisuje znane dobrze szkolne realia i zwykłe – niezwykłe dzieciaki. Pełna niesamowitych przygód, nieprawdopodobnych istot, wynalazków, wreszcie jakiegoś ciepła płynącego ze stosunków panujących między przyjaciółmi. Zapierająca dech w piersiach. Jedna z nielicznych książek, od których nie można się oderwać. Do przeczytania kolejnego tomu przygód młodych bohaterów nie trzeba specjalnie przekonywać, może tylko tych, którzy nic o tej powieści dotychczas nie słyszeli. Dlatego nie zachęcam nikogo. Po prostu polecam wszystkim tym gimnazjalistom i nie tylko, którzy lubią czytać, a także nielubiącym tego robić, może zwłaszcza im. Jestem pewna, że po tej lekturze zmienią zdanie.

WP
Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP