O książce Wołosa, zamachu majowym, Sowietach i Piłsudskim
Poseł Wojkow nie wierzył w możliwość zamachu stanu ze strony Piłsudskiego, co stwierdzał także zaledwie na dziewięć dni przez akcją wojsk wiernych Marszałkowi. Donosił do centrali w Moskwie, że możliwe jest porozumienie między Piłsudskim i Witosem.
Dyplomaci sowieccy teoretyzowali, że gdyby jednak doszło w Polsce do zamachu stanu, można by go wykorzystać w celu zrewoltowania robotników i chłopów, co miałoby prowadzić do zdobycia władzy przez komunistów. Po zamachu majowym - w którym dyplomacja sowiecka bezzasadnie widziała rękę Londynu - wciąż dominowało w Związku Sowieckim przekonanie, że Polska szykuje się do zajęcia sowieckiej Ukrainy i Białorusi i będzie współdziałała z państwami bałtyckimi.
Wracano do koncepcji silniejszego związania gospodarczego Polski z ZSRR. "Dałoby to klucz do stopniowego zawładnięcia Polską" - pisał poseł Wojkow, nadal nie widząc bardzo ograniczonych możliwości Związku Sowieckiego w tym względzie.
"O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym" (Wydawnictwo Literackie) to publikacja rzucająca nowe światło na wydarzenia historyczne, za którymi kryje się wiele dotychczas nieznanych faktów. Wołos spojrzał na historię II RP oczami Sowietów, utrzymując swą opowieść w żywym, reportażowym stylu.
Oprac. Grzegorz Wysocki, WP.PL , na podst. mat. prasowych wydawnictwa, PAP i innych.