Trwa ładowanie...
d1og0y9
15-04-2010 00:00

Zakochany Stendhal. Dziennik wyprawy po imię

książka
Oceń jako pierwszy:
d1og0y9
Zakochany Stendhal. Dziennik wyprawy po imię
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Stendhal, dla którego piękna ciotka i inne kobiety były źródłem ciągłej fascynacji i obiektami namiętnego pożądania zainspirował Rutkowskiego do napisania rzeczy o prozaiku "u źródeł" życia, miłości i twórczości. Patronem tej literatury mógłby być okrutny i prawdziwy w demontażu fasady zasad Witold Gombrowicz oraz śmiały Tadeusz Boy-Żeleński.

Sam Rutkowski powiedział: "Mistycyzm i erotyzm splatają się w jedno. Każdy mistycyzm jest erotyczny, a każdy erotyzm ma swoje sublimacje erotyczne."

Erotyczny Stendhal nie przestaje pisać, tworząc na skrawkach papieru, na marginesach. Namiętnie rysuje i szyfruje. Rysunek jest przedłużeniem tekstu. To właściwie jedyny w swoim rodzaju styl notatek, szyfrów, podwójnych zapisków, skrótów, "niecierpliwych i krnąbrnych", jak pisze o nich Rutkowski. Fetyszyzm epigraficzny, umiłowanie symbolu i zaniechania miłosnego słowotoku ma być znakiem rozpoznawczym Stendhala. Fetyszyzm, który zazębia się z jeszcze jedną namiętnością, jedynym szczęściem człowieka – z miłością, czy raczej z porozumieniem miłosnym.

Zakochany Stendhal. Dziennik wyprawy po imię
Numer ISBN

83-7453-691-8

Wymiary

145x205

Gatunek

Literaturoznawstwo,Eseje

Oprawa

6

Liczba stron

0

d1og0y9

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1og0y9
d1og0y9
d1og0y9