Trwa ładowanie...
d47u9bz

Yehudi Menuhin

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

To Yehudi Menuhin ustanowił Międzynarodowy Dzień Muzyki 1 października. Wybitny muzyk zachwycił świat bardzo wcześnie.

Yehudi Menuhin – życiorys i początki kariery

Yehudi Menuhin przyszedł na świat 22 kwietnia 1916 roku w Nowym Jorku w utalentowanej muzycznie rodzinie żydowskiej, której korzenie znajdowały się na Ukrainie. Amerykanin uczył się gry na skrzypcach już od 4. roku życia, a 3 lata później zadebiutował na dużej scenie. Nauki pobierał w Stanach Zjednoczonych, Paryżu oraz w Berlinie u takich znanych postaci sceny muzycznej, jak Sigmund Anker, Louis Persinger, George Enescu, Adolf Busch. Gdy Yehudi Menuhin miał 12 lat, określono go mianem złotego dziecka i geniusza, a jego występy podziwiał chociażby Albert Einstein.

Yehudi Menuhin zmarł na zawał serca w stolicy Niemiec w wieku 82 lat. Był wówczas w trasie koncertowej po Europie, a ostatni koncert dał na 5 dni przed śmiercią. Spoczywa w Londynie. Miał dwie siostry pianistki oraz dwie żony, z którymi doczekał się czwórki dzieci. Z drugą żoną spędził przeszło 52 lata aż do swojej śmierci. Prywatnie Yehudi Menuhin był zafascynowany jogą.

Yehudi Menuhin – dokonania muzyczne

Yehudi Menuhin uwielbiał Wielką Brytanię, gdzie przede wszystkim można było go posłuchać na żywo. W Polsce doceniał sale koncertowe w Poznaniu i był szczególnie związany z orkiestrą symfoniczną Sinfonia Varsovia. Występował jako skrzypek oraz dyrygent m.in. dla żołnierzy podczas drugiej wojny światowej, na rzecz Czerwonego Krzyża, dla papieża Jana Pawła II, jeździł z koncertami po całym świecie, wykonując utwory chociażby Henryka Wieniawskiego oraz Niccolo Paganiniego. Yehudi Menuhin uczył gry Nigela Kennedy'ego, założył szkołę muzyczną pod Londynem, był prezydentem Międzynarodowej Rady Muzyki, stworzył kilka festiwali muzycznych. Jako skrzypek nagrał ponad 500 płyt, nie licząc jego dokonań na stanowisku dyrygenta. Otrzymał nawet tytuł szlachecki rąk królowej Elżbiety II w 1956 roku.

Yehudi Menuhin – książki

Yehudi Menuhin publikował także książki, z którymi na rynku wydawniczym w naszym kraju można było zapoznać się dzięki nakładowi takich oficyn, jak Arkady Wydawnictwo czy Felberg SJA. Najpopularniejszym dziełem skrzypka i dyrygenta była jego autobiografia z lat 70., nagrodzona chociażby przez krytyków na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie. Ciekawa była również jej kontynuacja z okresu dwóch dekad później. Część pozycji Yehudiego Menuhina jest dość bogato ilustrowana, co docenią nie tylko miłośnicy jego muzycznej twórczości.

Yehudi Menuhin – nagrody

Yehudi Menuhin był laureatem licznych odznaczeń państwowych. Przyznano mu honorowe obywatelstwa kilku miast we Francji, Izraelu oraz Wielkiej Brytanii, tytuły doktora honoris causa od 27 uczelni na świecie, tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE). Yehudi Menuhin miał na koncie również Pokojową Nagrodą im. Nehru za działalność charytatywną, Nagrodę Fundacji Muzycznej Léonie Sonning, Nagrodę Wolfa, godność para i członkostwo w Izbie Lordów. Ponadto muzyka odznaczono Orderem Lotaryńskim, Orderem Legii Honorowej, Orderem Zasługi, Orderem Korony oraz Orderem Leopolda.

Yehudi Menuhin
Miejsce urodzenia

Nowy Jork, USA

Data śmierci

12.03.1999

Miejsce śmierci

Berlin, Niemcy

Bibliografia
d47u9bz

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47u9bz
d47u9bz
d47u9bz
d47u9bz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj