"Wzywamy prokuraturę do ukarania winnych". Skandaliczna okładka "Gazety Polskiej"
Jeszcze nie poznaliśmy treści artykułu Piotra Lisiewicza, zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" na temat prof. Marka Safjana. By wywołać niesmak i zdecydowaną reakcję wystarczyła sama jego zapowiedź na okładce 30. numeru tygodnika. Emerytowani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego domagają się, by sprawą niezwłocznie zajęła się prokuratura.
W środę 28 lipca w kioskach pojawi się nowa "Gazeta Polska". Tymczasem jej okładka, uderzająca w profesora Marka Safjana, już wywołała oburzenie. Głos w jej sprawie zabrali m.in. emerytowani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Oświadczenie zatytułowali: "Jedenaste. Nie bądź obojętny".
Kontrowersyjna okładka "Gazety Polskiej" łączy wizerunek polskiego sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), postaci znane z serialu "Stawka większa niż życie" w hitlerowskich mundurach i sędziowskich żabotach oraz doniesienia na temat ojca wspomnianego sędziego, który opuścił rodzinę, gdy ten miał trzy lata... Zresztą to nie pierwszy raz, gdy dziennikarze "Gazety Polskiej" przywołują postać Zbigniewa Safjana w kontekście pracy jego syna.
Zobacz: Wyrok TSUE. "Mateusz Morawiecki jest miękiszonem?". Leszek Miller odpowiada
"Syn funkcjonariusza hitlerowskiego Grenzschutzu i współpracownika sowieckiej Informacji Wojskowej, autora 'Stawki większej niż życie' uzasadnił absurdalny wyrok TSUE wymierzony w Polskę" - czytamy okładkową zapowiedź tekstu Piotra Lisiewicza, zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Polskiej".
"W obronie sędziego Marka Safjana, a także godności polskiego i europejskiego sądownictwa" głos zabrało 26 emerytowanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Wobec tak brutalnego i bezpodstawnego ataku nikt nie powinien być obojętny. Ten wyjątkowo perfidny, kłamliwy akt nienawiści skierowany wobec Profesora Marka Safjana, byłego prezesa polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wymaga zdecydowanego napiętnowania. W braku jakichkolwiek podstaw do zarzutów w oparciu o życie osobiste i zawodowe Profesora i Sędziego usiłuje się poniżyć z odwołaniem się do przedstawianych w fałszywym świetle faktów z życia jego ojca, by wywołać prymitywne, stereotypowe, nieprawdziwe wyobrażenie o roli sędziego Safjana w TSUE" - czytamy w oświadczeniu.
Jego autorzy domagają się, by prokuratura podjęła natychmiastowe kroki zapobiegające "szerzeniu oszczerczych treści". Chcą także "ukarania winnych" i apelują do innych o przyłączenie się do działania w tej sprawie.