Trwa ładowanie...
warszawa
23 kwietnia 2010, 13:28

Wystawa Biblioteki Ordynacji Zamojskiej w Warszawie

Wystawa Biblioteki Ordynacji Zamojskiej w WarszawieŹródło: Inne
d1s11gt
d1s11gt

Pierwszą w historii wystawę poświęconą dziejom Biblioteki Ordynacji Zamoyskiej (BOZ) otwarto we wtorek w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Większość spośród ponad 200 eksponowanych zbiorów prezentowana jest po raz pierwszy. W ten sposób uczczono 400-lecie śmierci jej założyciela, Jana Zamoyskiego (1542-1605).

Ostatnim ordynatem Biblioteki był zmarły trzy lata temu imiennik założyciela BOZ, Jan Zamoyski. Swą funkcję pełnił do 1944 roku. „Ordynację w Polsce zniesiono po II wojnie światowej, zbiory rodziny Zamoyskich znajdują się w wieczystym depozycie Biblioteki Narodowej”.

„Przedstawiamy tu skarby kultury polskiej i światowej. BOZ to skarbiec naszego narodu” - podkreślił komisarz wystawy, Tomasz Makowski. „Na wystawie jest m.in. 138 obiektów najwyższej klasy historycznej, takich jak autograf wiersza Dryas Zamchana Jana Kochanowskiego i listy Erazma z Rotterdamu do biskupa krakowskiego Piotra Tomickiego” - dodał.

Zobaczyć można także Sakramentarz tyniecki z XI wieku - najstarszy z zachowanych w Polsce rękopiśmiennych kodeksów liturgicznych, kupiony od zakonu benedyktynów w 1814 roku przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego, 12. ordynata Biblioteki.

d1s11gt

Prezentowane są m.in. odpis mapy świata Klaudiusza Ptolemeusza sporządzony w 1467 roku, Starożytności żydowskie i Wojna żydowska Józefa Flawiusza - jedyny w Polsce rękopis z kompletnym tekstem dzieł tego żydowskiego historyka, spisany w 1466 roku, a także pierwsze tłumaczenie na język polski średniowiecznej biografii Aleksandra Wielkiego (wydane w 1510 roku).

Przed wojną Biblioteka liczyła około 150 tysięcy woluminów. Od 1811 roku mieściła się w Pałacu Błękitnym w Warszawie, w czasie II wojny światowej hitlerowcy spalili ją niemal w całości. „Uratowało się 1 tysięcy 800 egzemplarzy. To był czysty przypadek - wejście do piwnicy bibliotecznej, w której je przechowywano, było od strony ogrodu i Niemcy go nie zauważyli” - wyjaśnił Makowski.

Organizatorami wystawy są stołeczna Biblioteka Narodowa i Muzeum Zamojskie. W Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać ją do 17 lipca, a pomiędzy 25 sierpnia a 2 października - w Muzeum w Zamościu.

d1s11gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s11gt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj