Trwa ładowanie...
recenzja
26 kwietnia 2010, 16:17

Wyspa strachu

Wyspa strachuŹródło: Inne
d2nomjm
d2nomjm

Można by pomyśleć, że powieść ta jest literacką wersją cieszących się niesłabnącym powodzeniem rozmaitych reality shows, ponieważ jej tematem przewodnim jest historia dwanaściorga młodych ludzi umieszczonych na bezludnej wyspie gdzieś u wybrzeży Brazylii na trzy tygodnie w ramach telewizyjno – filmowego projektu. Morze, piasek, słońce - trzy rzeczy, które każdy z nich może zabrać ze sobą na wyprawę oraz tysiące kamer obserwujących każdy ich ruch.

Powieść jest po trosze kryminałem, thrillerem, romansem oraz powieścią psychologiczno-obyczajową. Idylla, jaką wydaje się z początku pobyt na wyspie, za sprawą diabolicznego pomysłu reżysera Quinta Tempelhoffa przeradza się w dramat, na który nikt nie był przygotowany, a biegu zdarzeń w żaden sposób nie da się zatrzymać.

Już na początku lektury czytelnik wie, że żadnej sielanki nie będzie: relacjonująca zdarzenia bohaterka daje do zrozumienia, że coś strasznego się wydarzyło, a ona nie mogła temu zaradzić. Wiemy też, że pobyt na wyspie zmienił jej życie bezpowrotnie, i że wciąż nie może pogodzić się z tym, co się stało, ani się z tego otrząsnąć. Atmosfera strachu, niepokoju, grozy cały czas narasta, uwiera czytelnika jak za ciasny but i nie daje mu spokoju. Ciągle podświadomie czeka on na to, co ma nastąpić. W próbach rozwikłania zagadek prezentowanych przez autorkę nie pomaga fakt, że nieznany pozostaje drugi narrator – osoba niepokojąca i przerażająca zarazem, człowiek, którego złe zamiary wobec niczego niepodejrzewających uczestników gry są aż nadto widoczne.

Choć z założenia jest to powieść kierowana do młodzieży, śmiało mogą ją wziąć do ręki także starsi czytelnicy. Powieść porusza uniwersalne tematy, takie jak miłości, nienawiści, chęci poznania innych i samego siebie.

d2nomjm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nomjm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj