Trwa ładowanie...
wiersze
04-07-2012 12:18

Wydano ilustrowany zbiór wierszy Władysława Sebyły

Trzy tomy wierszy Władysława Sebyły: "Pieśni szczurołapa", "Koncert egotyczny" i "Obrazy myśli", cykle "Mity" i "Fraszki" oraz jego przekłady poezji m.in. Jesienina i Puszkina, uzupełnione ilustracjami, znalazły się w książce pt. "Ukryta prawda".

Wydano ilustrowany zbiór wierszy Władysława SebyłyŹródło: "__wlasne
dm230m2
dm230m2

Trzy tomy wierszy Władysława Sebyły : "Pieśni szczurołapa", "Koncert egotyczny" i "Obrazy myśli", cykle "Mity" i "Fraszki" oraz jego przekłady poezji m.in. Jesienina i Puszkina, uzupełnione ilustracjami, znalazły się w książce pt. "Ukryta prawda".

Promocja publikacji wydanej przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki przy współpracy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków oraz wystawa zamieszczonych w niej ilustracji odbyła się we wtorek w holu stołecznego ratusza. W tym roku przypada 110. rocznicę urodzin Władysława Sebyły, który zginął w 1940 r. rozstrzelany przez Sowietów w Charkowie.

"Po raz pierwszy został wydany całościowy tom wierszy Sebyły. Warto zapoznać się z twórczością tego, który przez lata był poetą zapomnianym lub celowo przemilczanym. Wspólnie zmiećmy kurz z jego nazwiska i twórczości" - mówił prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie Władysław Szeląg.

"Cieszę się, że ten twórca tutaj zaistniał, bo jest rzeczywiście mało znany. (...) Warto
podkreślać, że był znakomitym poetą i autorem bardzo dobrych wierszy" - dodał wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

dm230m2

Autorka ilustracji i projektu publikacji Paulina Weber zaznaczyła, że wiersze Władysława Sebyły przybliżają okres międzywojenny, problemy ubogich mieszkańców Warszawy, a także postęp cywilizacyjny początków XX w. "Istotna dla poety była również natura, problem jej walki z techniką, urbanizacja. Sebyła jako poeta katastroficzny dla mnie był jednak przede wszystkim człowiekiem bardzo empatycznym, wrażliwym. W swojej twórczości poruszał różne wątki, również socjologiczne. I moje ilustracje skupiają się właśnie na naturze i cywilizacji, której rozwoju twórca był świadkiem, przedstawionej za pomocą grafiki w połączeniu z fotografią i oszczędnym kolorem" - powiedziała Weber podczas wtorkowej promocji książki.

* Władysław Sebyła urodził się 6 lutego 1902 r. w Kłobucku koło Częstochowy, ale rodzina wkrótce przeniosła się do Sosnowca, gdzie przyszły poeta się wychowywał.* Z usposobienia wrażliwy i introwertyczny, Sebyła zaczął pisać wiersze już jako ośmiolatek. Był wszechstronnie uzdolniony, malował, grał na skrzypcach i fortepianie, komponował.

W 1919 r. walczył w pierwszym powstaniu śląskim. Rok później jako ochotnik wziął udział w wojnie z bolszewicką Rosją. Maturę zdał w 1921 r., potem rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warđszawskiej, a po roku przeniósł się na polonistykę na UW. Podczas studiów zarabiał jako urzędnik Pocztowej Kasy Oszczędności.

Sebyła jako poeta zadebiutował dość późno - zbiorem wierszy "Modlitwa" w 1927 r. Jego kariera zamknęła się w okresie jednej dekady. Rozgłos zdobył tomikami "Pieśń szczurołapa" (1930) i "Koncert egzotyczny" (1934). W 1938 r. ukazały się "Arkusz poetycki nr 6" i "Obrazy myśli", które przyniosły mu miano poety katastroficznego. W tym samym roku Polska Akademia Literatury odznaczyła go Złotym Wawrzynem Akademickim. Od 1924 r. związany był z kołem literackim Złocień, od 1927 r. należał do grupy Kwadryga.

dm230m2

Przez pewien czas prowadził w Polskim Radiu własną audycję, która budziła spore emocje. Jeden z niepochlebnie zrecenzowanych poetów, Stanisław Szwajcer, poczuł się na tyle dotknięty, że wytoczył Sebyle proces. Sąd skazał pisarza na dwa tygodnie aresztu w zawieszeniu i grzywnę.

Sebyła przyjaźnił się z Karolem Szymanowskim i Czesławem Miłoszem, w jego domu częstymi gośćmi byli Konstanty Ildefons Gałđczyński i Krzysztof Kamil Baczyński. Sebyła jest jednym z bohaterów powieści "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego, gdzie występuje jako Brocki.

Jako podpođrucznik rezerwy Sebyła został zmobilizowany w sierpniu 1939 r. z przyđdziałem do 13. Pułku Piechoty "Dzieci Krakowa" w składzie 8. Dywizji Piechoty Armii "Mođdlin". Odkomenderowany do wzmocnienia Korpusu Ochrony Pogranicza w Hancewiczach koło Łunińca, dostał się po 17 września 1939 r. do niewoli sowieckiej. Internowany w obozie w Starobielsku, w kwietniu 1940 r. został rozstrzeđlany przez NKWD w Charkowie.

Wystawa ilustracji zamieszczonych w publikacji "Ukryta prawda" będzie czynna w holu ratusza do końca lipca.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj