Trwa ładowanie...

Przerażające zdjęcia. "Nie mam odwagi powiedzieć im prawdy"

"Piszą do mnie przyjaciele z Birmy, pytają, kiedy ktoś przyjdzie im z pomocą i nie mam odwagi powiedzieć im prawdy" - zwierza się Grzegorz Stern, polski reportażysta i podróżnik. Sytuacja w Birmie jest naprawdę poważna, w trakcie protestów został także zatrzymany i dotkliwie pobity fotoreporter Robert Bociaga. Trwają jego poszukiwania, w które włączyli się niemieccy dyplomaci. Jednak sami mieszkańcy Birmy nie mogą liczyć na zbyt wiele.

Ranny demonstrant protestujący przeciwko zamachowi stanu w BirmieRanny demonstrant protestujący przeciwko zamachowi stanu w BirmieŹródło: EPA
d11puq7
d11puq7

Od początku lutego w Birmie trwają cywilne protesty wobec dyktatury wojskowej. Jak pisze na swoim Facebooku Grzegorz Stern, autor reportażu "Borderline. Dwanaście podróży do Birmy", tylko w niedzielę 14 marca, zastrzelonych zostało co najmniej 39 demonstrantów. Ludzie, którzy w codziennych protestach narażają swoje życie, domagają się ustąpienia junty, która przejęła władzę w wyniku zamachu stanu.

Demonstranci wciąż mają nadzieję na uwolnienie przywódczyni kraju - Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi - oraz przywrócenie przywództwa jej partii. Narodowa Liga na rzecz Demokracji rządziła Birmą przez ostatnie 5 lat, a w listopadzie 2020 roku wygrała kolejne wybory parlamentarne, których nie uznaje jednak obecna dyktatura wojskowa i krwawo tłumi wszelkie objawy sprzeciwu. Czy przyjdzie im z pomocą międzynarodowa społeczność?

Zamach stanu w Mjanmie (Birmie). Transportery opancerzone na ulicach

Grzegorz Stern nie ma złudzeń. "Piszą do mnie przyjaciele z Birmy, pytają, kiedy ktoś przyjdzie im z pomocą i nie mam odwagi powiedzieć im prawdy. Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie mordami na bezbronnych cywilach i wezwały do przywrócenia demokracji, Chiny i Indie uznają protesty za wewnętrzną sprawą Birmy, ASEAN, czyli Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, którego Birma jest członkiem, nie zdobyło się nawet na wspólny komunikat" - tłumaczy reportażysta.

d11puq7

Pisarz i podróżnik jest zrozpaczony tamtejszą sytuacją, która jego zdaniem wskazuje też na kondycję naszego świata : "W Birmie wraca stare, wraca dyktatura generałów, i właściwie nie bardzo wiadomo, do kogo mieć o to pretensje, może najbardziej o to, jak ten świat jest poukładany. Tak jest, bardzo to smutne." Czy ma rację?

Pogrzeb 21-letniego Ko Saw Pyae Nainga, który zginął podczas pokojowych protestów przeciwko zamachowi stanu w Mandalaj, Birma, EPA
Pogrzeb 21-letniego Ko Saw Pyae Nainga, który zginął podczas pokojowych protestów przeciwko zamachowi stanu w Mandalaj, Birma,Źródło: EPA

Podczas trwających w Birmie demonstracji ucierpiał także Robert Bociaga, pochodzący z Polski dziennikarz, współpracujący m.in. z Niemiecką Agencją Informacyjną (DPA) oraz CNN. Fotoreporter został zatrzymany i prawdopodobnie dotkliwie pobity w czwartek 11 marca. Do tej pory nie wiadomo, gdzie przebywa i w jakim jest stanie. W jego poszukiwania zaangażowali się także niemieccy dyplomaci oraz, jak podaje nieoficjalnie "Press", koledzy z CNN. "To niedopuszczalny atak na wolność - a jego brutalność nie jest niestety odosobnionym przypadkiem" - powiedział o sytuacji Polaka Sven Goesmanno, redaktor naczelny agencji DPA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj