Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius – 13 maja 2017
Już w maju przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców polskiej poezji.
*Już w maju przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców polskiej poezji.*
Nagroda fundowana jest przez miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety. Przyznaje się ją w trzech kategoriach – za całokształt twórczości, książke roku i debiut roku. W zeszłym roku laureatami byli odpowiednio Julian Kornhauser, Barbara Klicka (za tom „Nice”) i Aldona Kopkiewicz (za tom „Sierpień”). W przeszłości Silesiusem wyróżniano tak zasłużonych twórców jak *Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Marcin Sandecki, Jacek Podsiadło, Darek Foks, Krystyna Miłobędzka, Marcin Świetlicki, Urszula Kozioł i Piotr Sommer*.
Do danej edycji Nagrody można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 191 tytułów, nad którymi obradować będzie Jury pod przewodnictwem Andrzeja Zawady (historyk literatury, krytyk, eseista. Profesor zwyczajny na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej). Pozostałymi członkami Jury są: Grzegorz Jankowicz - filozof literatury, krytyk i tłumacz, redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”; Piotr Kępiński - poeta, krytyk literacki, eseista, związany w trakcie kariery z takimi tytułami, jak „Czas Kultury”, „Newsweek”, „Dziennik”, Nowa Europa Wschodnia” czy „Twórczość”. Karol Maliszewski - krytyk literacki, poeta, prozaik, pracujący w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Adam Poprawa - historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, prozaik, kiedyś poeta, pracujący w Instytucie Filologii
Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tadeusz Sławek - polonista i anglista, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w latach 1996–2002 rektor tegoż Uniwersytetu. Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”.
Nagrodą jest statuetka Silesiusa oraz czek na kwotę: 100 tys. złotych za całokształt, 50 tys. złotych za książkę roku, 20 tys. złotych za debiut roku.
Ale Silesius to nie tylko nagroda, ale także organizowany we Wrocławiu festiwal poezji. W tym roku, pomiędzy 11 a 13 maja, odbędzie się jej druga edycja. Dyrektorem programowym jest Andrzej Zawada, zaś najwybitniejszymi tegorocznymi gośćmi będą Urszula Kozioł, Jacek Podsiadło i Marie Lundquist.
Oprac. Igor Trout