Trwa ładowanie...
d38m4wu

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius – 13 maja 2017

Już w maju przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców polskiej poezji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
( )
d38m4wu

*Już w maju przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców polskiej poezji.*

Nagroda fundowana jest przez miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety. Przyznaje się ją w trzech kategoriach – za całokształt twórczości, książke roku i debiut roku. W zeszłym roku laureatami byli odpowiednio Julian Kornhauser, Barbara Klicka (za tom „Nice”) i Aldona Kopkiewicz (za tom „Sierpień”). W przeszłości Silesiusem wyróżniano tak zasłużonych twórców jak *Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Marcin Sandecki, Jacek Podsiadło, Darek Foks, Krystyna Miłobędzka, Marcin Świetlicki, Urszula Kozioł i Piotr Sommer*.

Do danej edycji Nagrody można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 191 tytułów, nad którymi obradować będzie Jury pod przewodnictwem Andrzeja Zawady (historyk literatury, krytyk, eseista. Profesor zwyczajny na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej). Pozostałymi członkami Jury są: Grzegorz Jankowicz - filozof literatury, krytyk i tłumacz, redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”; Piotr Kępiński - poeta, krytyk literacki, eseista, związany w trakcie kariery z takimi tytułami, jak „Czas Kultury”, „Newsweek”, „Dziennik”, Nowa Europa Wschodnia” czy „Twórczość”. Karol Maliszewski - krytyk literacki, poeta, prozaik, pracujący w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Adam Poprawa - historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, prozaik, kiedyś poeta, pracujący w Instytucie Filologii
Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tadeusz Sławek - polonista i anglista, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w latach 1996–2002 rektor tegoż Uniwersytetu. Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”.

Nagrodą jest statuetka Silesiusa oraz czek na kwotę: 100 tys. złotych za całokształt, 50 tys. złotych za książkę roku, 20 tys. złotych za debiut roku.

d38m4wu

Ale Silesius to nie tylko nagroda, ale także organizowany we Wrocławiu festiwal poezji. W tym roku, pomiędzy 11 a 13 maja, odbędzie się jej druga edycja. Dyrektorem programowym jest Andrzej Zawada, zaś najwybitniejszymi tegorocznymi gośćmi będą Urszula Kozioł, Jacek Podsiadło i Marie Lundquist.

Oprac. Igor Trout

d38m4wu

Podziel się opinią

Share

d38m4wu

d38m4wu