Z myślą o dzieciach spędzających wakacje w Warszawie, Muzeum Literatury zorganizowało w sierpniu warsztaty plastyczne i literackie, których głównym tematem są bajki La Fontaine'a. W muzeum można oglądać obecnie wystawę akwafort Marc Chagall. Ilustracje do bajek Jeana de La Fontaine'a, na której zaprezentowano 70 prac graficznych artysty ze zbiorów Muzeum w Chateau-Thierry. Ilustracjom Chagalla towarzyszą teksty bajek w najlepszych polskich przekładach, m.in. Krasickiego, Mickiewicza i Staffa.
Zajęcia prowadzone będą pod kierunkiem specjalistów. W piątek i w niedzielę odbędą się warsztaty zoologiczno-literackie z udziałem zoologa z Polskiej Akademii Nauk - Łukasza Rejta, pod hasłem Czy lis może zabrać krukowi ser?. Będą one miały formę rozmowy z dziećmi. Celem jest sprawdzenie, czy wśród zachowań konkretnych zwierząt (bohaterów bajek) występują takie, które mogły spowodować, że ludzie zaczęli przypisywać im określone cechy.
Dzieci będą też zachęcane do własnych prób literackich - pisania krótkich opowieści o zwierzętach, listów do zwierząt, opisów przyrody.
W drugiej połowie sierpnia odbywać się będą warsztaty plastyczne prowadzone przez malarza Lecha Żurkowskiego. Dzieci będą mogły zaprojektować własne ilustracje do wybranych bajek Jeana de La Fontaine'a i nauczyć się, jak wykorzystać kolor do zaznaczenia najważniejszych elementów rysunku, istotnych ze względu na treść utworu literackiego. Najlepsze prace mają szansę znaleźć się na wystawie organizowanej po zakończeniu warsztatów.