Trwa ładowanie...
d379eve

Wojciech Karolak

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Wojciech Karolak to muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, tworzy muzykę filmową i do spektakli teatralnych. Był mężem Marii Czubaszek.

Wojciech Karolak – życiorys

Wojciech Karolak urodził się w Warszawie w 1939 roku, karierę muzyczną rozpoczął w 1958 roku, grając na saksofonie w zespole Jazz Believers w towarzystwie artystów Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego i Krzysztofa Komedy. Współpracował też z Andrzejem Kurylewiczem i Jerzym Matuszkiewiczem.

Debiutancka płyta Karolaka ukazała się w 1962 roku – została nagrana przez zespół The Karolak Trio z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim. W 1963 roku Wojciech Karolak dołączył do grupy Polish Jazz Quartet założonej przez Ptaszyna Wróblewskiego, a w 1966 roku wyjechał do Szwecji i tam pracował jako muzyk. W 1973 roku zaczął grać na organach Hammonda.

Wojciech Karolak należał też do zespołu Mainstream i superformacji Time Killers, w której grali Tomasz Szukalski i Czesław Bartkowski. W latach 90. nagrał trzy płyty, założył zespół The High Bred Jazz Trio. Wielokrotnie grał w zespole Guitar Workshop założonym przez Leszka Cichońskiego, Wojciech Karolak ma za sobą setki koncertów. W 2007 roku zagrał w filmie Ryś reżyserowanym przez Stanisława Tyma.

Wojciech Karolak – muzyka filmowa

Wojciech Karolak tworzył muzykę do filmów i spektakli teatralnych, a także do piosenek pisanych przez Marię Czubaszek. W dorobku artystycznym Wojciecha Karolaka znajduje się muzyka do filmów Filip z konopi, Konopielka, Bardzo spokojna wieś, Szczęśliwy brzeg, Miłość z listy przebojów, Przyłbice i kaptury oraz Niech żyje miłość.

Karolak stworzył też muzykę do spektakli "Dekameron" i "Ubu król", a także do musicalu "Drakula".

Wojciech Karolak – rodzina

Wojciech Karolak przez 40 lat był mężem Marii Czubaszek, znanej pisarki i satyryczki zmarłej w 2016 roku.

Wojciech Karolak – nagrody

Działalność muzyczna Wojciecha Karolaka została doceniona między innymi przez nominację do nagrody im. Mateusza Święcickiego, którą artysta otrzymał w 2007 roku. W 2016 roku muzyk został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ścieżkę dźwiękową do filmu Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy.

Wojciech Karolak – książki

Wojciech Karolak jest współautorem książek o charakterze autobiograficznym, które opowiadają o jego wspólnym życiu z żoną Marią Czubaszek. Pierwsza z nich, "Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak", trafiła do księgarni w 2013 roku. Jest to rozmowa z Czubaszek i Karolakiem prowadzona przez Artura Andrusa, w której małżeństwo wspomina dawne czasy i opowiada historie ze swojego życia. Drugi tytuł, "Małżeństwo doskonałe. Czy ty wiesz, że ja cię kocham...", to wywiad Wojciecha Karolaka z Krystyną Pytlakowską wydany w 2017 roku, w którym muzyk opowiada o swoim życiu ze zmarłą rok wcześniej Czubaszek.

d379eve

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d379eve
d379eve
d379eve