Trwa ładowanie...
d408ibg

Wojciech Cejrowski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Przemysław Jahr

Wojciech Cejrowski jest znanym polskim podróżnikiem, dziennikarzem telewizyjnym, a także autorem książek publicystycznych i podróżniczych. Znany jest głównie ze swoich licznych wypraw, które udokumentował w formie programów telewizyjnych oraz książek.

Wojciech Cejrowski – informacje ogólne

Wojciech Cejrowski urodził się w 1964 roku w Elblągu, szkołę średnią ukończył w Warszawie. Studiował aktorstwo, historię sztuki, socjologię i archeologię, jednak studia licencjackie z socjologii ukończył dopiero w 2010 roku. Opanowane przez Wojciecha Cejrowskiego języki to angielski, hiszpański, rosyjski i portugalski w odmianie brazylijskiej.

Wojciech Cejrowski – działalność publiczna

Wojciech Cejrowski działa jako dziennikarz radiowy już od 1991 roku, kiedy rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Prowadził audycje muzyczne i podróżnicze, w tym "Aeroplan" wspólnie z Beatą Pawlikowską. Telewizyjna kariera Cejrowskiego zaczęła się od współpracy z Wojciechem Mannem; podróżnik występował w programach muzycznych, satyrycznych oraz poruszających tematykę polityczną. Dużą popularnością cieszył się jego autorski program podróżniczy "Boso przez świat" emitowany w latach 2007–2011.

Wojciech Cejrowski – publikacje

Działalność pisarska Wojciecha Cejrowskiego to między innymi felietony i reportaże pisane na łamach takich czasopism jak "Gazeta Polska", "Fronda", "Rzeczpospolita", "Poznaj Świat" czy "National Geographic". Publicystyka Cejrowskiego wyraża skrajnie prawicowe poglądy autora, podobnie jak niektóre jego książki (np. "Młot na lewicę").

Dużą popularnością cieszą się książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, w których opowiada on o swoich wyprawach w różne rejony świata – książka "Gringo wśród dzikich plemion" zdobyła Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera 2003 dla najlepszej książki podróżniczej, a w 2008 roku tytuł bestsellera Empiku w kategorii Literatura polska.

Wojciech Cejrowski doczekał się też książek na swój temat, których tytuły to "Cejrowski. Biografia" (2010) Grzegorza Brzozowicza i "Strategie autoprezentacyjne w reportażach podróżniczych Wojciecha Cejrowskiego" (2010) Dariusza Rotta i Beaty Królikowskiej.

Wojciech Cejrowski – życie prywatne

Wojciech Cejrowski w 1994 roku ożenił się z podróżniczką i autorką Beatą Pawlikowską; para wzięła jedynie ślub kościelny; w 2004 roku rozwiedli się.

d408ibg

Podziel się opinią

11
12

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d408ibg
d408ibg
d408ibg