Trwa ładowanie...
d2ghv2b

Włodzimierz Lubański

flickr.com
Źródło: flickr.com

Włodzimierz Lubański to słynny polski piłkarz, najmłodszy zawodnik w reprezentacji narodowej i jeden z najskuteczniejszych napastników. Należał do składu zespołu reprezentującego Polskę na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku, podczas których polska kadra zdobyła jedyny w historii złoty medal olimpijski w piłce nożnej.

Włodzimierz Lubański – życiorys

Włodzimierz Lubański urodził się w 1947 roku w Gliwicach, gdzie ukończył Technikum Chemiczne. Karierę piłkarską rozpoczął jako junior w Sośnicy Gliwice, później grał dla GKS Gliwice. Profesjonalna kariera piłkarska Włodzimierza Lubańskiego rozpoczęła się w 1963 roku, gdy został zawodnikiem Górnika Zabrze. W latach 1961–1963 należał do polskiej reprezentacji juniorów, a od 1963 do 1980 roku do drużyny seniorów. W 1975 roku Lubański odszedł z Górnika Zabrze, wyjechał do Belgii i rozpoczął występy w lidze belgijskiej. W 1986 roku zakończył karierę piłkarską i skupił się na pracy jako trener juniorów i zawodowych klubów piłkarskich.

Włodzimierz Lubański – kariera

Zawodowa kariera piłkarska Włodzimierza Lubańskiego rozpoczęła się w Górniku Zabrze, w którym grał w latach 1963–1975, wyróżniając się jako najskuteczniejszy napastnik w historii klubu. Po odejściu z drużyny wyjechał do Belgii, gdzie dołączył do zespołu KSC Lokeren grającego w najwyższej belgijskiej lidze Jupiler League. Na tym etapie kariery udało mu się m.in. zdobyć wicemistrzostwo Belgii i rozegrać finałowy mecz Pucharu Belgii. W latach 1982–1983 Lubański należał do francuskiego klubu Valenciennes, później grał dla Stade Quimper (1983–1985), a swój ostatni mecz rozegrał jako zawodnik belgijskiego klubu KRC Mechelen.

Włodzimierz Lubański ukończył Szkołę Trenerów Federacji Belgijskiej w Belgii i tam zajął się szkoleniem młodych piłkarzy RSC Anderlacht. Od 1987 roku pracował jako trener i asystent klubu KSC Lokeren, zakończył pełnienie tych funkcji w 2010 roku.

Włodzimierz Lubański – osiągnięcia

Do największych osiągnięć Włodzimierza Lubańskiego należy reprezentowanie Polski na mistrzostwach olimpijskich w Monachium w 1972 roku, gdy kadra narodowa zdobyła złoty medal. Czterokrotnie zdobył tytuł króla strzelców ekstraklasy, a w 1967 roku jako pierwszy Polak trafił do rankingu najlepszych europejskich piłkarzy francuskiego czasopisma "France Football". W zestawieniu znalazł się w sumie cztery razy. Włodzimierz Lubański to najskuteczniejszy napastnik Górnika Zabrze, grając w zespole, strzelił w sumie 228 goli. Wśród innych wyróżnień Lubańskiego warto wspomnieć o nagrodzie Fair Play przyznawanej przez UNESCO, którą otrzymał w 1978 roku za honorowe zachowanie na boisku, oraz tytuł najlepszego polskiego piłkarza 50-lecia UEFA.

Dwukrotnie odznaczono Włodzimierza Lubańskiego Orderem Odrodzenia Polski (1972, 1997), otrzymał też Order Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej w 2015 roku za działania na rzecz Polonii w Belgii.

Włodzimierz Lubański – książki

Włodzimierz Lubański jest współautorem dwóch książek o charakterze autobiograficznym. Pierwsza z nich to "Włodek Lubański. Legenda polskiego futbolu", czyli wywiad rzeka z 2008 roku przeprowadzony przez Przemysława Słowińskiego. W 2016 roku pojawiła się kolejna publikacja, tym razem stworzona przez Michała Olszańskiego, w której Włodzimierz Lubański opowiada nie tylko o piłce, ale też o rodzinie i życiu w Belgii.

Włodzimierz Lubański
Data urodzenia

28.02.1947

Miejsce urodzenia

Gliwice

Bibliografia
d2ghv2b

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b
d2ghv2b
d2ghv2b
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj