Wincenty Pol
Polski poeta i geograf. Spolonizowany syn Niemca w służbie austriackiej, stał się polskim patriotą.
Studiował we Lwowie 1824-1827, w 1823 uczył się w kolegium jezuickim w Tarnopolu.
Wczesne utwory wzorowane były na twórczości romantyków, m.in.: J.W. Goethego, G. Byrona, A. Mickiewicza. Od 1830 zastępca lektora języka polskiego na UWil.
W 1831 roku brał udział w powstaniu listopadowym na Litwie. Przekroczył granicę Prus i przebywał w okolicach Królewca, później na zlecenie generała J. Bema organizował w Dreźnie i Lipsku pomoc dla żołnierzy polskich, udających się na emigrację przez Niemcy do Francji.
W 1835 roku w Paryżu opublikował bezimiennie popularny zbiór wierszy Pieśni Janusza. Następnie wrócił przez Wielkopolskę do Galicji, gdzie początkowo brał udział w ruchu spiskowym, a następnie przeszedł na pozycje konserwatywne, wiążąc się z ugodowym Komitetem Patriotycznym, choć nie zrywał całkowicie z ugrupowaniami demokratycznymi.
Pod koniec życia otoczony niechęcią z powodu zmienności poglądów politycznych i odstąpienia od ideałów młodości, szczególnie po upadku powstania styczniowego. Mimo to, w uznaniu zasług literackich i naukowych, pochowany został w krypcie zasłużonych na Skałce.
Członek Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Akademii Umiejętności.
Data urodzenia | 19.04.1807 |
Data śmierci | 01.12.1872 |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze