Trwa ładowanie...
d2hgt0i

Wincenty Pol

Polski poeta i geograf. Spolonizowany syn Niemca w służbie austriackiej, stał się polskim patriotą.

Studiował we Lwowie 1824-1827, w 1823 uczył się w kolegium jezuickim w Tarnopolu.

Wczesne utwory wzorowane były na twórczości romantyków, m.in.: J.W. Goethego, G. Byrona, A. Mickiewicza. Od 1830 zastępca lektora języka polskiego na UWil.

W 1831 roku brał udział w powstaniu listopadowym na Litwie. Przekroczył granicę Prus i przebywał w okolicach Królewca, później na zlecenie generała J. Bema organizował w Dreźnie i Lipsku pomoc dla żołnierzy polskich, udających się na emigrację przez Niemcy do Francji.

W 1835 roku w Paryżu opublikował bezimiennie popularny zbiór wierszy Pieśni Janusza. Następnie wrócił przez Wielkopolskę do Galicji, gdzie początkowo brał udział w ruchu spiskowym, a następnie przeszedł na pozycje konserwatywne, wiążąc się z ugodowym Komitetem Patriotycznym, choć nie zrywał całkowicie z ugrupowaniami demokratycznymi.

Pod koniec życia otoczony niechęcią z powodu zmienności poglądów politycznych i odstąpienia od ideałów młodości, szczególnie po upadku powstania styczniowego. Mimo to, w uznaniu zasług literackich i naukowych, pochowany został w krypcie zasłużonych na Skałce.

Członek Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Akademii Umiejętności.

Wincenty Pol
Data urodzenia

19.04.1807

Data śmierci

01.12.1872

Bibliografia
d2hgt0i

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgt0i
d2hgt0i
d2hgt0i