Trwa ładowanie...
d28vbtj

Wiesław Chrzanowski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Wiesław Chrzanowski spoczywa na Starych Powązkach. W jego pogrzebie uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz ówczesny marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Profesor prawa Wiesław Chrzanowski był członkiem Polskiej Akademii Nauk, Centralnego Związku Spółdzielczości Budownictwa Mieszkaniowego, a także pracownikiem naukowym Spółdzielczego Instytutu Badawczego.

Wiesław Chrzanowski – wykształcenie i praca naukowa

Wiesław Marian Chrzanowski przyszedł na świat jako syn inżyniera, polityka oraz profesora Wiesława Chrzanowskiego. Ukończył prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (rocznik 1945), kolejno obronił pracę doktorską (1975) i habilitował się (1979). Pracował jako wykładowca na KUL-u w Lublinie oraz na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Już w XXI w. Wiesław Chrzanowski należał do Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i pojawiał się w historycznej audycji radiowej w Programie I Polskiego Radia.

Wiesław Chrzanowski – działalność podziemna w czasie drugiej wojny światowej

Wiesław Chrzanowski należał do organizacji Młodzież Wielkiej Polski, współtworzył Młodzież Wszechpolską, był członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej. Brał czynny udział w powstaniu warszawskim, będą podchorążym kilku batalionów Armii Krajowej. Przebywał w szpitalu, następnie w nazistowskim obozie przejściowym Dulag 121 Pruszków. Wiesław Chrzanowski kontynuował działalność w podziemiu, m.in. w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym, Stronnictwie Narodowym, Związku Akademickim Młodzież Wszechpolska, kolejno pracował przy prasie konspiracyjnej i w 1945 roku wstąpił do Stronnictwa Pracy.

Wiesław Chrzanowski – losy po wojnie

Po wojnie Urząd Bezpieczeństwa aresztował go jako prezesa Chrześcijańskiego Związku Młodzieży ”Ostoja”. Już po amnestii Wiesław Chrzanowski rozpoczął zatrudnienie w katolickim ”Tygodniku Warszawskim”. Naprzemiennie więziono go i wychodził na wolność, współpracował z prymasem Stefanem Wyszyńskim, nie chciano mu przyznać prawa o wykonywania zawodu adwokata. Minister sprawiedliwości wydał mu jednak pozwolenie w 1981 roku. Wiesław Chrzanowski doradzał Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu ”Solidarność” oraz Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności.

Wiesław Chrzanowski – działalność polityczna

Wiesław Chrzanowski współtworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe w 1989 roku. W latach 90. był ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym, kolejno posłem z listy wyborczej Akcji Katolickiej, marszałkiem Sejmu, senatorem z listy Akcji Wyborczej Solidarność, a od 2000 roku zasiadał na stanowisku przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej. Działalność polityczna profesora Wiesława Chrzanowskiego oficjalnie zakończyła się rok później.

Nazwisko Wiesława Chrzanowskiego znalazło się na słynnej Liście Macierewicza z 1992 roku. Decyzją sądu lustracyjnego w 2000 roku orzeczono, że oskarżenie było niesłuszne, a profesor nigdy nie był agentem Służby Bezpieczeństwa.

Wiesław Chrzanowski – książki

Wiesław Chrzanowski był autorem wstępu do biografii Stefana Niesiołowskiego. Jego teksty polityczne ukazywały się na rynku wydawniczym w Polsce dzięki nakładowi takich oficyn, jak Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy w Warszawie czy Wydawnictwo Arche s.c. we Wrocławiu. Do specjalności profesora Wiesława Chrzanowskiego należały prawo cywilne, prawo rodzinne oraz prawo spółdzielcze.

Wiesław Chrzanowski – nagrody

Wiesław Chrzanowski miał na koncie takie odznaczenia i wyróżnienia, jak Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Order Orła Białego czy Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Przyznano mu tytuły honorowych obywateli Warszawy i Lublina, a także członkostwo Klubu Konserwatywnego w Łodzi. Profesora Wiesława Chrzanowskiego nagradzali m.in. prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński oraz papież Benedykt XVI.

Wiesław Chrzanowski
Data urodzenia

20.12.1923

Miejsce urodzenia

Warszawa

Data śmierci

29.04.2012

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d28vbtj

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj
d28vbtj
d28vbtj
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj