Trwa ładowanie...
recenzja
25 listopada 2011, 13:23

Wenecja jest jak sen

Wenecja jest jak senŹródło: Inne
d1qhtpt
d1qhtpt

Rubikon przekroczony. Już nie zamówię sobie koszulki z napisem „Nie czytałam nic Mendozy”, a byłoby miło pomyśleć, jak spaceruję sobie bulwarem, a w kawiarnianych ogródkach narasta szmer głosów, zadziwionych moją obojętnością wobec sekretów hiszpańskiej pensjonarki, przygód damskiego fryzjera, brakiem tęsknoty za wiadomościami od Gurba i wyjątkowo małym zainteresowaniem odnalezieniem niewinności zagubionej w deszczu. Nie potrafię zatem powiedzieć, czym istotnym różni się Wyspa niesłychana od większości książek Mendozy, bo że się różni, ostrzega czytelnika i Piotr Kofta na okładce, i sam autor w mało zachęcającej przedmowie.

Początek książki też jest mało zachęcający. Kiedy dojrzały pisarz zaczyna cierpieć na brak weny twórczej, spod jego pióra zwykle spływa powieść o pisarzu czerpiącym na brak weny twórczej albo o kimś, kto postanawia radykalnie zmienić swoje banalne i uporządkowane życie. Wyspa… to ten drugi przypadek. Barceloński biznesmen Fábergas porzuca wszystko (oprócz konta bankowego) i ucieka do Wenecji. Poprzednie życie nieszczególnie się o niego upomina, a bohater trwa w zawieszeniu, które coraz bardziej przypomina sen. Zwyczajny sen, ani olśnienie, ani koszmar. Sen pełen labiryntów ulic, opuszczonych wnętrz, niecodziennych postaci mijanych w czasie i przestrzeni, dziwnych zbiegów okoliczności i nagłych przebudzeń. I opowieści, co sprawia, że błąkanie się Fabergasa po Wenecji przypomina trochę błąkanie się kawalera van Worden po hiszpańskich górach, bardziej po stronie snu, niż jawy. Wenecja Mendozy też jest pogrążona w głębokim letargu, pozory życia nadają jej tylko hordy dzikich turystów. Podobnie jak
bohater, Wenecja śni swój sen, a żyje tylko w opowieściach o dawnej świetności i bogactwie. Ateiście Fabergasowi wciąż ktoś opowiada historie o pustelnikach-ascetach (przy okazji – nazwanie przez tłumacza Marii Egipcjanki Matką Boską Egipską zmienia jedną z opowieści w prowokację i herezję – goła i brudna niewiasta okryta wlokącymi się po ziemi skołtunionymi włosami to nie Matka Boska, proszę „Znaku”), ale on, jak się zdaje, wciąż, uparcie wyrywa się ku życiu, nawet gdy czasem upada i pogrąża się w coraz głębsze warstwy onirycznego świata.

Myślę, że i ta książka Mendozy znajdzie licznych czytelników. Polacy lubią śnić. Z Paulem Coelho, z Jonathanem Carrollem, z Olgą Tokarczuk, a nawet z Waldemarem Łysiakiem.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj