Trwa ładowanie...
d1dbj8m
10-10-2013 00:00

Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni

książka
Oceń jako pierwszy:
d1dbj8m
Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie.

Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Filip Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zaważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wszerz i wzdłuż. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę.

I tak z pozornie nieinteresującego nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami śmieszna. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, „o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział”.

Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni
Numer ISBN

978-83-7536-556-6

Wymiary

190x240

Gatunek

Literatura faktu,Reportaż

Oprawa

6

Liczba stron

248

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dbj8m
d1dbj8m
d1dbj8m