Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego 6 IX 1939 - 23 VII 1942
"Pierwsza edycja "Dzienników" w języku oryginału, czyli w języku polskim. Musiało minąć ponad 40 lat od śmierci inż. Adam Czerniakowa, aby ta edycja doszła do skutku w postaci książki" - czytamy w przedmowie książki.
Czerniaków był działaczem gospodarczym, oświatowym i społecznym, senatorem II Rzeczypospolitej i publicystą, który podczas okupacji niemieckiej w Polsce został prezesem Judenratu w getcie warszawskim. Jako prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie Czerniaków współorganizował opór cywilny oraz opiekę społeczną, wspomagał tworzenie podziemnego archiwum getta, utrzymywał kontakty z działaczami konspiracji, przeciwstawiał się jednak dążeniom do zbrojnego wystąpienia.
W lipcu 1942 odmówił nazistom podpisania obwieszczenia o przymusowym wysiedleniu Żydów, które oznaczało wywożenie ich do obozów zagłady. 23 lipca wieczorem, dzień po rozpoczęciu masowych deportacji do obozu zagłady w Treblince, popełnił samobójstwo zażywając cyjanek potasu w swoim gabinecie. "Żądają ode mnie bym własnymi rękami zabijał dzieci mego narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć" - napisał w krótkim liście do żony.
Wybór i opracowanie: Grzegorz Wysocki, WP.PL.