Trwa ładowanie...
d11puq7
10 sierpnia 2023, 11:43

W trosce o integralność rodziny. Wybrane zagadnienia z zakresu poradnictwa oraz psychoterapii

książka
Oceń jako pierwszy:
d11puq7
W trosce o integralność rodziny. Wybrane zagadnienia z zakresu poradnictwa oraz psychoterapii
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Książka oddawana do rąk Czytelnika stanowi próbę ukazania rodziny jako systemu społecznego, który znajduje się w nieustannym rozwoju. W związku z kryzysami rozwojowymi oraz losowymi niekiedy napotyka on jednak trudności. Rodzina, na ogół, ma potencjał samodzielnego radzenia sobie z tymi problemami. Występują jednak przypadki, gdy kłopoty systemu rodzinnego są możliwe do pokonania pod warunkiem udzielenia tej podstawowej wspólnocie wsparcia oraz pomocy w trakcie dotykającego ją kryzysu.
Książka przedstawia wybrane aspekty funkcjonowania współczesnej rodziny oraz poradnictwa kierowanego do poszczególnych typów współczesnych wspólnot: narzeczeństw, małżeństw, par adoptujących dzieci. Inną kategorię pomocy omawianej w monografii stanowi psychoterapia przeznaczona dla rodzin. Wychodząc od prób systemowego określenia małżeństwa oraz rodziny, publikacja ukazuje różne aspekty współczesnego poradnictwa. Nieco uwagi poświęcono umiejętnościom oraz warunkom niezbędnym do prowadzenia efektywnej pracy terapeutycznej, takim jak sztuka uważności (mindfulness) czy odpowiednie wykorzystanie przestrzeni.

W trosce o integralność rodziny. Wybrane zagadnienia z zakresu poradnictwa oraz psychoterapii
Numer ISBN

978-83-8294-248-4

Wymiary

160x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

160

Język

polski

Recenzja

W czasach pogłębiającego się kryzysu rodziny książka profesora Uniwersytetu Wrocławskiego Andrzeja Ładyżyńskiego, skupiająca się na rodzinie: jej naturalnych zasobach oraz – równie naturalnych – wyzwaniach, zasługuje na szczególną uwagę. Dlaczego coraz mniej osób w Polsce (i w wielu krajach Europy) decyduje się na małżeństwo? Dlaczego odchodzi w przeszłość okres narzeczeński? Dlaczego coraz więcej małżeństw rozpada się w ciągu pierwszych lat związku? Dlaczego kobiety coraz częściej rezygnują z roli matki, a mężczyźni – z roli ojca? Dlaczego stale wzrasta liczba dzieci i młodzieży zagrożonych zachowaniami agresywnymi i autoagresywnymi? Dlaczego coraz więcej dzieci i młodzieży szuka miejsca w świecie wirtualnym raczej niż rzeczywistym? Dlaczego z roku na rok przybywa wkraczających w wiek nastoletni dzieci, tracących orientację w świecie zakorzenionym w ciele, które już nie poznaje siebie?
Książka profesora Andrzeja Ładyżyńskiego na te pytania odpowiada pośrednio. Ukazując siłę rodziny, zwraca też uwagę na okoliczności, które jej wymagają: naturalne na różnych etapach rozwoju rodziny kryzysy i konflikty, zdarzenia niecodzienne, a jednak dziejące się – i w konsekwencji zmuszające system rodzinny do zmian. Autor koncentruje się również na pojawiających się w rodzinie dzieciach i na ich rozwoju; podejmuje także temat tych dzieci, które nie mogą się urodzić – pomimo nadziei dorosłych, tych, które przychodzą na świat, lecz nikt na nie nie czeka, wreszcie tych, które muszą opuścić dom rodzinny, by przeżyć.
Z recenzji dr hab. Małgorzaty Opoczyńskiej-Morasiewicz, prof. UJ

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7
d11puq7
d11puq7
d11puq7
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj