"W pierścieniu śmierci" - biografia Tadeusza Gajcego
Kolumb z ultraprawicy
Wiele kontrowersji wzbudzało i nadal wzbudza zaangażowanie jednego z najciekawszych poetów pokolenia Kolumbów Tadeusza Gajcego w działalność ultraprawicowej Konfederacji Narodu - pisze Stanisław Bereś we właśnie opublikowanej biografii poety "Gajcy. W pierścieniu śmierci".
Wiele kontrowersji wzbudzało i nadal wzbudza zaangażowanie jednego z najciekawszych poetów pokolenia Kolumbów Tadeusza Gajcego w działalność ultraprawicowej Konfederacji Narodu - pisze Stanisław Bereś we właśnie opublikowanej biografii poety "Gajcy. W pierścieniu śmierci" .
Tadeusz Gajcy zginął w powstaniu warszawskim mając zaledwie 22 lata. Pozostawił po sobie dwa cieniutkie tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury. Jak pisze Stanisław Bereś, dla wielu pewnego rodzaju skazą na wizerunku Gajcego były jego powiązania z ultraprawicową Konfederacją Narodu, konspiracyjną organizacją założoną z inicjatywy działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego Falanga. Polityczne wybory Gajcego i jego przyjaciół Bereś opisuje na tle obrazu życia kulturalnego okupacyjnej Warszawy i toczącej się wtedy dyskusji, jakiej poezji potrzebuje Polska i jak będzie wyglądać kraj po wojnie.