Starożytny Egipt, zawartość piramid, tajemnice zapisane hieroglifami pobudzają wyobraźnię od wieków. Klątwy „zawieszone” nad zawartością grobowców egipskich władców były i nadal pozostają w kręgu zainteresowań powieściopisarzy, scenarzystów. Temat nader intensywnie eksploatowany tym razem pojawia się w powieści adresowanej do młodego czytelnika – Teodozja i węże chaosu R.L. Lafevers. Narracja prowadzona w pierwszej osobie – przez główną bohaterkę Teodozję Throckmorton – wprowadza percepcję dziecka, oglądamy świat w perspektywie jedenastoletniej dziewczynki, która posiada niezwykłe wprost zdolności. Autorka nobilituje świat dziecięcych wyobrażeń. W powieści wyraźnie eksponowana jest dziecięca kreatywność, wyjątkowa wrażliwość, która pozwala zamienić szarą codzienność w rzeczywistość, w której roi się od cudowności i wyjątkowych zdarzeń.
R.L. Lafevers wyraźnie kreśli linię podziału pomiędzy światem dorosłych i dzieci. Magiczna rzeczywistość, która dostępna jest dzieciom, znika wraz z biegiem lat – stąd wypływa permanentny brak zrozumienia dla dziecięcych imaginacji, wielu rodziców wpada w zniecierpliwienie, kiedy dziecko konfabuluje, zbyt intensywnie „chodzi” w świat swoich wyobrażeń. Teodozja znajduje sprzymierzeńców wśród dorosłych, którzy tak jak ona z wielkim zaangażowaniem zmagają się z groźnymi klątwami. Bohaterka przejawia wyjątkowy dar rozpoznawania zaklętych przedmiotów. Dzięki znajomości tajemnych ksiąg i zaklęć, wie, jak walczyć z rzuconym przed wiekami przekleństwem.
Fabuła Teodozji osadzona jest w gatunku powieści detektywistyczno-kryminalnej. Stopniowo, jak w szanującym się kryminale, akcja nabiera tempa. Obok kryształowych postaci egzystują szwarccharaktery, klasycznie skrojone z zastosowaniem lavateryzmu, czyli obdarzaniem nieszczególną aparycją postaci negatywnych, co z góry sugeruje z kim mamy do czynienia. Z rozdziału na rozdział narastają tajemnice i budowana jest misterna intryga. Teodozja, jak wyjątkowo dociekliwa dziewczynka zadaje pytania i samodzielnie poszukuje odpowiedzi. Powieść dostarcza wielu ciekawostek z historii, obyczajowości, religii starożytnego Egiptu. Autorka zręcznie wprowadza atmosferę czasu wielkich faraonów. Czytelnicy mogą poznać egipskich bogów, przedmioty codziennego użytku, wyposażenie grobowca. Wszystko okraszone ciekawymi przepisami magicznymi stworzonymi z przymrużeniem oka.. Interesująco została przedstawiona również Anglia z początku XX wieku. Autorce udało się odtworzyć ówczesną rzeczywistość, obyczajowość, klimat londyńskich
ulic, gdzie nie brakowało biedy, drobnych złodziejaszków i bogatych mieszczan, zdających się nie dostrzegać trudnego położenia innych. Teodozja oprócz wyjątkowej inteligencji jest wrażliwa, pełna empatii. Zaprzyjaźnia się Szczwanym Willem – chłopcem, którego ulica jest domem i zyskuje w nim sprzymierzeńca, który chroni ją przed niebezpieczeństwem, czyhającym w ciemnych zaułkach. Dzięki temu Szczwany Will pomaga w rozwikłaniu tajemnicy zniknięcia Serca Egiptu… Tajemniczy przedmiot skradziony w nieznanych okolicznościach może przyczynić się do kompletnej katastrofy. Nie wypada zdradzać, co dalej się zdarzy i czy Teodozji uda się zapobiec niebezpieczeństwu. Przed młodym czytelnikiem wiele emocji. Powieść R.L. Lafevers niewątpliwie pobudza wyobraźnię, prowokuje do poszukiwań, przybliża odległe cywilizacje. Wskazuje, jak łatwo naruszyć ład, poprzez chciwość i bezmyślność. Całkiem dobra na świąteczny czas.