Trwa ładowanie...
d4mi7fe

Virginia Woolf

PAP/DPA
Źródło: PAP/DPA

Wybitna pisarka angielska.

W młodości w życiu Woolf ciągle przeplatały się choroby, śmierć i szaleństwo. Zanim skończyła dwadzieścia dwa lata, straciła oboje rodziców i siostrę przyrodnią; jako dojrzewająca dziewczyna dwukrotnie przeżywała okresy zaburzeń psychicznych, jako dorosła kobieta przeżyła kilka prób samobójczych.

Woolf była chyba pierwszą kobietą, która, jako angielskojęzyczna eseistka, zyskała sobie spore grono czytelników, przy czym zajmowała się przede wszystkim trudnościami, jakie wyrastają przed kobietami pragnącymi wypowiadać się publicznie w mowie lub piśmie z osobistej perspektywy.

Między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia Woolf poświęciła się publicystyce, po trzydziestce zaczęła pisać powieści. Rozwój literacki zbiegł się z jej przynależnością do znanej grupy brytyjskich intelektualistów, która zaczęła być znana jako grupa Bloomsbury.

Opublikowała 10 powieści, przy czym Pani Dalloway (1925), w której przedstawiła jeden dzień z życia londyńskiej gospodyni domowej, została uznana za arcydzieło.

28 marca 1941 popełniła samobójstwo topiąc się w rzece niedaleko Monk's House.

d4mi7fe

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mi7fe
d4mi7fe
d4mi7fe