Trwa ładowanie...

Wołodymyr Wakułenko nie żyje. Ciało znaleziono w masowym grobie

Rosjanie zamordowali pisarza książek dla dzieci Wołodymyra Wakułenkę. Potwierdziły to badania DNA ciał z masowego grobu w Iziumie.

Pisarz Wołodymr Wakułenko z synem WitalijemPisarz Wołodymr Wakułenko z synem WitalijemŹródło: Twitter
d4opcdz
d4opcdz

49-letni Wołodymyr Wakułenko był pisarzem dziecięcym, poetą i laureatem wielu nagród literackich. Został zatrzymany wraz z nastoletnim synem przez Rosjan we wsi Kapytoliwka, w pobliżu Iziumu w marcu 2022 roku. Od tego czasu słuch o nim zaginął. Żona i rodzice pisarza szukali go od ponad pół roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HIMARS-y miażdzą Rosjan pod Bachmutem. Tak budzą żołnierzy Putina o świcie

Jak podają teraz ukraińscy dziennikarze ze stacji Suspilne News, pojawiły się właśnie dowody fotograficzne i wyniki badań DNA, które wskazują, że Wakułenko został zabity przez Rosjan w obwodzie charkowskim podczas okupacji. Jego ciało znajdowało się w masowym grobie w Iziumie, gdzie na początku września znaleziono ponad 400 ciał.

W czasie masowego pogrzebu dane pisarza zapisano pod numerem 319. Do sprawozdania zostało dołączone zdjęcie jego dokumentów i ciała, które na ramieniu miało tatuaż charakterystyczny dla pisarza. Jego tożsamość potwierdziły dodatkowo badania DNA.

d4opcdz

Wołodymyr Wakułenka napisał 13 książek. Znany był również z działalności społecznej oraz organizacji festiwali literackich.

To nie jedyny ukraiński pisarz czy dziennikarz zabity przez Rosjan. W kwietniu Rosjanie nie oszczędzili 78-letniego Jewgienija Bala. Pisarz zmarł po tym, jak przez kilka dni był torturowany. Władze Ukrainy podają, że w czasie wojny zginęło już ponad 30 dziennikarzy i reporterów.

Sebastian Łupak, dziennikarz Wirtualnej Polski

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj