Ukazał się anglojęzyczny wybór poezji poświęconej Auschwitz
Angielskojęzyczny wybór poezji o Auschwitz The Auschwitz Poems. An Anthology ukazał się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Angielskojęzyczny wybór poezji o Auschwitz The Auschwitz Poems. An Anthology ukazał się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował PAP we wtorek rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.
"Jest to obszerny tom zawierający 400 wierszy 250 poetów z całego świata, zarówno byłych więźniów obozu, jak Primo Leviego , Haliny Birenbaum, Charlotte Delbo, Friedricha Loewy czy Tadeusza Borowskiego , jak i poetów współczesnych, w tym noblistów - Elie Wiesela , Salvatore Quasimodo , Roalda Hoffmanna, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza " - powiedział Mensfelt.
*Według rzecznika wiersze autorstwa więźniów obozu to wyjątkowy dokument minionych czasów, "opisujący świat pogardy i zła, swoisty dowód zbrodni i przekaz prawdy o Auschwitz". *
Wiersze poświęcone Auschwitz powstawały, by pomóc zachować wewnętrzną wolność i potwierdzić swoje człowieczeństwo. Adam Zych, który przygotował antologię, podkreślił, że "twórczość obozowa, łagrowa, więzienna uświadamiała, że w najtrudniejszych nawet warunkach można i należy pozostać osobą ludzką, istotą twórczą, a nie skazanym na pogardę i zagładę przedmiotem".
Twórczość artystów powojennych to znamienny dyskurs ze stwierdzeniem niemieckiego filozofa i socjologa, Theodora Adorno, że tworzenie poezji po Auschwitz jest barbarzyństwem. "Na świat można patrzeć/przez/powiększające szkła zdumienia/pomniejszające szkła zwątpienia/przez palce przez łzy/czarne niebieskie i różowe okulary/ i przez/[...] tysiące pustych okularów/muzeum Oświęcimia" - napisał polski poeta Henryk Jasiczek, którego wiersze znalazły się w antologii.
Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt zaznaczył, że obecne wydanie jest najobszerniejszym z dotychczasowych wyborem poezji o Auschwitz. W poprzednich latach, także pod redakcją Adama Zycha, ukazała się w dwóch tomach wersja polskojęzyczna Na mojej ziemi był Oświęcim..., anglojęzyczna The Auschwitz Poems oraz dwukrotnie niemieckojęzyczna Auschwitz Gedichte.
Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie około 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w około 20 językach.