Trwa ładowanie...
d323wtr

Tomek Lipiński

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Tomek Lipiński nie twierdzi, że kiedykolwiek był punkiem. Buddystą za to tak. Jego dokonania głęboko wryły się w karty polskiej muzyki rockowej, a pseudonim artystyczny to Frantz. Lipiński jest laureatem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Tomek Lipiński - życiorys

Tomek Lipiński przyszedł na świat w rodzinie pracującej matki. Jest synem Eryka Lipińskiego, satyryka, karykaturzysty i rysownika, którego chłopiec poznał dopiero w wieku 8 lat. Jego przyrodnią siostrą jest graficzka, Zuzanna Lipińska. Nigdy nie potrafił podporządkować się regułom życia w szkole. Tomek Lipiński dobrze się jednak uczył, rozpoczął nawet studia na stołecznej ASP, porzucone dla muzyki.

Tomek Lipiński - filmy i gazety

Lata 90. tu już praca felietonisty dla rockowej gazety i dyrektora marketingu w firmie fonograficznej. Kolejno Tomek Lipiński zajmował się redaktorstwem w magazynie i karierą filmową. Nie tylko jako twórca muzyki do takich hitów, jak "Psy 2", "Reich", czy "Słodko gorzki" ale również jako aktor. Lipiński wystąpił w kilku filmach dokumentalnych oraz w drugoplanowych rolach w "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", a także w serialu "Żegnaj Rockefeller".

Tomek Lipiński - kariera muzyczna

Pierwszy koncert Tomka Lipińskiego odbył się w 1978 roku. Gra on na gitarach akustycznej oraz elektrycznej, wykonuje przede wszystkim muzykę rockową, ale również reggae czy punk. Śpiewa, gra i pisze teksty.

Tomek Lipiński występował z zespołem Izrael. Współzałożył następujące zespoły muzyczne: Brygada Kryzys, Tilt, Fotoness, a w 2014 roku powstała kapela Tomek Lipiński z zespołem. W ciągu długiej kariery współpracował z takimi artystami rapowymi, jak Vienio, Pele, Miuosh, nagrał także krążek solowy. Tomek Lipiński jest członkiem Rady Akademii Fonograficzne ZPAV.

Tomek Lipiński - życie prywatne

Obecnie żoną Tomka Lipińskiego jest Joanna, osoba spoza kręgów sztuki czy muzyki. Wokalista ma dwie córki, urodzone w latach 80. przez pierwszą żonę. Starsza Agata jest charakteryzatorką w teatrach w Warszawie, młodsza Lucja wyemigrowała do Tromso w Norwegii, obie mają dobry kontakt z ojcem.

Tomek Lipiński - książka

Książka Tomka Lipińskiego z 2015 roku to wywiad-rzeka z Piotrem Bratkowskim. Z biografii dowiemy się m.in. o trudnym dojrzewaniu w Polsce i 20-letniej depresji Lipińskiego. Na szczęście choroba, która rozbiła jego rodzinę, nie przyczyniła się do utraty kontaktu Tomka Lipińskiego z ukochanymi córkami, które często odwiedzał w Sopocie.

Tomek Lipiński
Data urodzenia

21.08.1955

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d323wtr

Podziel się opinią

2
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323wtr
d323wtr
d323wtr