Trwa ładowanie...
d29kywu

Tomasz Jachimek

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Tomasz Jachimek to rozpoznawalny polski artysta kabaretowy i konferansjer, publicysta, autor tekstów i opowiadań. W młodości grał w drużynie juniorów klubu piłkarskiego Bałtyk Gdynia. Ukończył dziennikarstwo.

Tomasz Jachimek – życiorys

Tomasz Jachimek urodził się w Gdyni, wykształcenie wyższe zdobył na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie studiował dziennikarstwo. Warsztat pisarski przyszły artysta wykorzystywał, pisząc dla "Dziennika Bałtyckiego" felietony i opowiadania. W latach 90. rozpoczął karierę kabaretową w Strzałach z Aurory, a w 2002 roku założył solowy projekt pod nazwą Jachim Presents. Oba kabarety zostały docenione podczas Przeglądu Kabaretowego PAKA – Strzały zajęły pierwsze miejsce w 1999 roku, a Jachim Presents wygrał w 2002 roku. Przez pewien czas Jachimek występował również z Formacją Chatelet.

Skecze i monologi Tomasza Jachimka od 2004 roku były emitowane na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, a od 2005 roku pojawiały się w magazynie satyrycznym "Szkło kontaktowe". Od 2006 roku Jachimek kontynuował też działalność dziennikarską jako felietonista tygodnika "Newsweek Polska". W 2016 roku wystartował autorski program satyryczny Tomasza Jachimka pt. "Żółte papiery", którego nazwę zmieniono we wrześniu tego samego roku na "Świat według Jachimka". Jego emisja odbywa się w telewizji internetowej OnetTV.

Tomasz Jachimek – kariera sceniczna i filmowa

Poza skeczami i monologami satyrycznymi Tomasz Jachimek pozostawił swój ślad na deskach teatrów jako autor monodramów takich jak "Mężczyzna sukcesu – koncert solo", "Reflektor na tatę", "Kolega Mela Gibsona " i "[Ja]3 czyli dwa do jednego". W 2016 roku w katowickim Teatrze Korez miała premierę napisana przez Jachimka sztuka "Wiwisexia" w reżyserii Mirosława Neinerta.

Tomasz Jachimek wystąpił w niezależnym filmie "Towar" z 2005 roku i epizodycznie pojawił się w serialach "Anioł Stróż", "Niania" i "Przystań".

Tomasz Jachimek – książki

Swoją przygodę z literaturą Tomasz Jachimek rozpoczął w 2008 roku, kiedy światło dzienne ujrzało opracowanie zbiorowe "Gwiazdy na dobranoc", czyli zbiór bajek napisanych przez polskie gwiazdy takie jak Beata Tyszkiewicz, Paulina Holtz, Marcin Prokop czy Anita Lipnicka. Znajdujące się w zbiorze opowiadanie Jachimka nosi tytuł "Bajka o Czarodzieju Kangurze Bez Ograniczeń Budżetowych".

Właściwy debiut literacki Jachimka odbył się w 2010 roku, kiedy na półki księgarni trafiła książka fantasy "Handlarze czasem".

Tomasz Jachimek
Data urodzenia

11.10.1973

Miejsce urodzenia

Gdynia

Bibliografia
d29kywu

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29kywu
d29kywu
d29kywu