Trwa ładowanie...
dx1vqor

Timothy Snyder

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Timothy Snyder jest amerykańskim historykiem specjalizującym się w historii współczesnego nacjonalizmu, Holokaustu, a także państw Europu Środkowo-Wschodniej.

Timothy Snyder — biografia

Timothy David Snyder urodził się 18 sierpnia 1969 roku w stanie Ohio. Razem z rodzicami mieszkał w miejscowości Dayton. Ukończył szkołę średnią Centerville High School, a następnie Uniwersytet Browna. Timothy Snyder w latach 1991-1994 przebywał w ramach Stypendium Marshalla na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie w 1997 roku uzyskał tytuł doktora za zakresu historii współczesnej.

Kariera akademicka Timothy'iego Snydera rozwija się przede wszystkim na Uniwersytecie Yale, gdzie pracuje jako wykładowca historii ze stopniem profesora. Poza tym związany był z Wolnym Uniwersytetem Brukselskim, Uniwersytetem w Lejdzie oraz Uniwersytetem Stanforda. Timothy Snyder jest stałym członkiem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, a także Komitetu Sumienia United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Timothy Snyder zna kilka języków obcych poza ojczystym angielskim: niemiecki, francuski, polski i ukraiński. Poza tym czyta po czesku, słowacku, rosyjsku i białorusku.

Timothy Snyder – życie prywatne

Od 2005 roki żoną Timothy'ego Snydera jest Marci Shore, profesor Uniwersytetu Yale z zakresu kultury i historii Europy. Para ma dwoje dzieci.

Timothy Snyder – zakres twórczości naukowej

W swojej pracy badawczej Timothy Snyder skupia się przede wszystkim na Europie Wschodniej, relacjach między narodami słowiańskimi, a także panujących w nich ustrojach. Historyk spiera się z ideą mitów narodowych, które zakładają wyższość jednej nacji nad inną lub jej prawo do pewnych ziem, tytułów czy racji historycznych. Timothy Snyder analizuje nacjonalizm i komunizm, ich wpływ na społeczeństwa i relacje międzynarodowe. Poza tym podejmuje temat Holokaustu, krzywdy II wojny światowej oraz jej długofalowych konsekwencji.

Timothy Snyder jest autorem wielu artykułów naukowych opartych na wspomnianych tematach. W prasie i internecie cyklicznie pojawiają się również komentarze dotyczące bieżących wydarzeń, a także wywiady z historykiem.

Timothy Snyder za swoją pracę naukową został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi Hannah Arendt Prize for Political Thought (2013) czy Leipzig Book Fair Prize (2012). Poza tym otrzymał nagrody polskie: Nagrodę im. Jerzego Giedroycia (2008), Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP (2014) nadany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także Odznakę Honorową „Bene Merito”.

Timothy Snyder — książki

Timothy Snyder jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Część z nich została przetłumaczona na język polski, między innymi „Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999” (2006), „Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę” (2008), „Czerwony Książę” (2010), „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” (2011), „Nacjonalizm, marksizm i Europa Środkowa, Biografia Kazimierza Kelles-Krauza (1872-1905)” (2011), „Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (2015) czy „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” (2015).

dx1vqor

Podziel się opinią

20
3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx1vqor
dx1vqor
dx1vqor
dx1vqor

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj